Технології

Літаки-розвідники XXI століття

Зараз, коли все частіше говорять про те, що Захід і Росія стоять на порозі нової холодної війни, багато згадують, як воно було тоді. У тому числі і в небі, де літаки-шпигуни SR-71 і U-2 спостерігали за іноземними державами з висоти понад 20 км. Кореспондент BBC Future розповідає про те, які машини служать очима і вухами повітряної розвідки зараз, в XXI столітті.

З тих самих пір, коли перший командир змусив розвідника забратися на дерево, щоб як слід розглянути сили противника, ідея повітряної розвідки заволоділа умами військових. Чим більша висота, на яку ви піднімаєтеся, тим далі ви бачите. Тому збір розвідданих з повітря – найважливіше завдання всіх військово-повітряних сил світу.

Читайте також: Танки і літаки тепер стануть хамелеонами

Повітряна розвідка досягла зрілості у часи холодної війни. Літак U-2, розроблений в першій половині 1950-х років Кларенсом “Келлі” Джонсоном у компанії Lockheed Martin, відрізнявся навмисною простотою конструкції і літав на такій висоті, на якій його не могла дістати ні одна з існуючих тоді ракет. Це перевага зберігалася до 1 травня 1960 року. В той день U-2, який пілотував Френсіс Гері Пауерс, був збитий в районі Свердловська новим радянським зенітно-ракетним комплексом С-75 “Двіна”, чиї можливості були вищі, ніж у попередників.

Нова розробка Джонсона, літак A-12, закинула в гру ще один козир – неймовірну швидкість. А-12 трансформувався в проекту SR-71, який літав в три рази швидше швидкості звуку і практично не піддавався перехопленню.

[ads2]

Незабаром епоха цих літаків-ветеранів холодної війни підійде до кінця. SR-71 знятий з озброєння в кінці 1990-х, U-2 теж ось-ось піде на спокій. Однак потреба мати “очі і вуха” в повітрі нині гостра, як ніколи. Які літаки виконують ці завдання зараз, і чим будуть оснащені розвідувальні ескадрильї завтрашнього дня?

Wedgetail від Boeing

Системи раннього виявлення повітряного базування (Airborne early warning – AEW) закидають розвідувальну мережу все вище і далі, щоб засікти будь-який літак або ракету на більш ранній стадії підльоту. Найбільш відомі з цих апаратів – це літаки системи АВАКС, дальнього радіолокаційного виявлення і управління повітряного базування (Airborne Warning and Control System – AWACS). Це реактивний літак “Боїнг-707”, оснащений радаром, який має характерну форму гриба.

foto_cikavosti_29.07.2014-012-01_resized

Літак-розвідник Wedgetail – модифікований пасажирський “боїнг”

Новітня платформа для системи раннього виявлення носить назву Wedgetail (своє ім’я проект отримав від австралійського клинохвостого орла, по-англійськи wedgetaileagle). Це ще одна радикально модифікована версія реактивного пасажирського “боїнга”, на цей раз 737-ї серії. Обертовий радар АВАКС AWACS повертається механічно, щоб мати можливість сканувати по одному компасному напрямку за кожен оборот. На відміну від нього, радар на літаку Wedgetail жорстко зафіксований, а напрямок його “погляду” програмується електронікою.

Читайте також: До 2040 року у військовій авіації будуть застосовувати трансформери, 3D-принтери і суперклей

Це дозволяє системі Wedgetail зосередити всю увагу на найбільш завантажених ділянках повітряного простору. До складу екіпажу входять командир корабля і другий пілот, а також команда з семи аналітиків, які поміщаються в комп’ютерному робочому відсіку, розташованому в хвостовій частині літака. Аналітики працюють з сенсорами і аналізують зібрані ними дані.

Проект Wedgetail був розроблений за замовленням Королівських військово-повітряних сил Австралії (Royal Australian Air Force – РАФ), які придбали парк з шести літаків. Навіть переобладнання вже існуючих машин потребувало значного часу: проект був запушений 1996 року, контракт на чотири літаки підписаний у 2000-му і потім збільшений до шести, перші з яких надійшли на озброєння у 2009 році; нарешті, в 2012-му командування РАФ заявило, що весь парк готовий до експлуатації.

Airseeker/Joint Rivet

Новітнє надходження в парк літаків-розвідників Королівських ВПС Британії (Royal Air Force – ВПС) – це ще одна розвідувальна платформа на базі старої машини. Сполучене Королівство отримало перший з трьох замовлених літаків RC-135 Rivet Joint, які були перейменовані в Airseeker. Літакв  з 1960-ого, як “Боїнг-707”, він може прийняти на борт більш 30 аналітиків, техніків, інженерів і операторів різних систем обладнання.

foto_cikavosti_29.07.2014-012-02_resized

Літаків AWACS з характерною надбудовою-радаром

Airseeker/Rivet Joint не робить знімків і не сканує радарами повітряний простір. Його головне завдання – радіоелектронна розвідка. Він здійснює перехоплення даних, переданих по електронних каналах зв’язку по всьому сьогоднішнього полю бою, яке набуває все більш цифровий характер.

Як і що саме робить Rivet Joint – досі абсолютно секретна інформація. Інтернет-сайт ВПС призводить достатньо малі відомості про завдання, покладених на 51-у ескадрилью, і про те, як саме вона їх виконує.

Трохи пролив світла на функції цього летуна формуляр літака ВПС США. У ньому повідомляється, що “бортова система датчиків дозволяє екіпажу виявляти, ідентифікувати, позиціонувати методом геолокації сигнали всього електромагнітного спектра”. Це означає, що літак-розвідник вловлює, які антени (або інше обладнання) де і коли працюють і що передають. Він визначає, чи працює радіопередавач, радар чи інше джерело електронного випромінювання.

Читайте також: Яка зброя буде використовуватися у війнах найближчого майбутнього

Але навіть ці новітні можливості, наявні у розпорядженні ВПС, далеко не нові. Три реактивних літаки, придбаних Сполученим Королівством, вже перебували в експлуатації. Хоча ці машини були наймолодшими представниками парку літаків-заправників C-135 ВПС США, перш ніж їх продали Британським ВВС і переобладнали за стандартами Rivet Joint, всі три планера вперше піднялися в повітря в середині 1960-х років і налітали понад 20 тисяч годин кожен.

Винищувачі

Далеко не всі повітряні шпигуни настільки ж великі і неповороткі, як колишні авіалайнери. Протягом багатьох років вели розвідку винищувачі. Найбільш ранні бомбардування переднього краю противника під час Першої світової війни – на рахунку льотчиків-винищувачів; повертаючись, пілоти доповідали, чи вдалося їм вразити цілі чи ні.

У міру того, як розвивалася конструкція літаків-винищувачів, удосконалювалося і сенсорне обладнання. Сучасні винищувачі здатні отримувати зображення і інші дані з цілого різноманіття датчиків, встановлених як всередині літака, так і на зовнішніх обводах машини, в спеціальних відсіках, сконструйованих з урахуванням вимог аеродинаміки.

foto_cikavosti_29.07.2014-012-03_resized

Винищувачів “Спітфайр” (на знімку на задньому плані) використовувався для розвідзадач

Візьмемо в якості прикладу багатоцільовий винищувач Tornado GR4 Королівських ВПС Британії. Він оснащений сенсором DB-110, дводіапазонною тактичною розвідувальною системою, що веде зйомку зображень у двох спектрах – денному світлі і інфрачервоному випромінюванні.

Прилад змонтований на місткому кожусі, розміщеному під фюзеляжем машини. Його камера здатна робити приголомшливо чіткі і деталізовані знімки на відстані до 70 миль (більше 100 км).

Прилад застосовувався в Афганістані для зйомок місцевості під прямим кутом з великої висоти. Знімки передавалися аналітикам зображень. Фахівці могли не тільки розглянути предмети (будівлі, танки або вантажівки), а й, порівнявши сьогоднішні знімки з фотографіями тижневої давності, могли визначити ділянки, на яких був потривожений ґрунт (це могло означати, що на такій ділянці нещодавно закладений саморобний вибуховий пристрій).

foto_cikavosti_29.07.2014-012-04_resized

Багатоцільовий винищувач Tornado GR4 може вести розвідзйомку у двох спектрах

Прилад здатний робити навіть стереоскопічні знімки, які аналітики розглядають з допомогою тривимірних окулярів. В результаті вони можуть визначити, скажімо, товщину стін, або побачити, що ймовірний вертолітний майданчик непридатний для посадки, оскільки над ним переплетені провисаючі дроти.

Наступним реактивним винищувачем, який надійде на озброєння Королівських ВПС, буде американський Lockheed F35-B. Він оснащений цілою серією систем, що забезпечують йому безпрецедентні можливості в галузі повітряної розвідки. Він не стільки генерує дані з допомогою бортових сенсорів (хоча і це теж), скільки видає єдиним потоком-фідом широкий діапазон даних безпосередньо пілотові.

foto_cikavosti_29.07.2014-012-05_resized

Винищувач Lockheed F-35 добре підходить для розвідмісій

Інформація проектується на візор шолома льотчика, і коли він повертає голову, зображення на візорі переміщається синхронно і накладаються на те, на що спрямований погляд.

Зображення створюється на плоскому дисплеї, а потім відбивається на спеціально обробленій частині поверхні візора з допомогою коричневого дзеркала. Камери, встановлені в кабіні пілота, відстежують десятки діодів, розташованих поза шоломом, тому, коли пілот бачить винищувач противника або наземну ціль, побачене доповнюється символами, які дозволяють чітко визначити, що об’єкт опинився в полі зору, в якому напрямку він рухається, які електронні сигнали він випускає і багато іншого.

Безпілотники або БПЛА

Безпілотні літальні апарати (БПЛА) буквально здійснили революцію в мистецтві повітряної розвідки. Їх головне достоїнство – тривалість польоту. Єдине тимчасове обмеження їх перебування в повітрі – це запас палива, який вони здатні нести.

foto_cikavosti_29.07.2014-012-06_resized

Безпілотник Global Hawk компанії Northrop Grumman – найбільший дрон на сучасному ринку

Reaper (або “жнець”) – БПЛА, який використовується Королівськими британськими ВПС в Афганістані, – може перебувати в повітрі до 18 годин. Відеотрансляція з борту апарату приймається на землі з дуже незначною затримкою; часто люди, які дивляться цю трансляцію, можуть навіть не перебувати в Афганістані. Пілоти, які бачать все це, керуючи літаком, знаходяться в графстві Лінкольншир в Сполученому Королівстві або в штаті Невада.

Звичайно, нинішнє покоління безпілотників може використовуватися тільки там, де їх власники володіють повним пануванням в повітрі. Апарат Reaper не здатна піти навіть від самої застарілої ракети класу земля-повітря. Зараз в США, Британії та Європі ведуться роботи щодо створення наступного покоління безпілотників по технології “стелс”, що ускладнює їх виявлення. Вони будуть оснащені реактивними двигунів замість турбогвинтових, що підвищить їх маневреність і дозволить швидше покинути небезпечну зону.

Читайте також: Для військових схрестили позашляховик, вертоліт і мультикоптер

Але навіть і після цього можливості БПЛА будуть далеко не безмежні. Найбільш великий безпілотник на ринку сьогодні – Global Hawk компанії Northrop Grumman – недостатньо великий, щоб нести антени, подібні тим, якими оснащені літаки AWACS. І часом найшвидший метод аналізу даних – це наявність на борту когось, хто міг би виконати цю роботу тут і зараз.

SR-72 від Lockheed Martin

З часу, коли літаки SR-71 в 1990-х роках відйшли на спочинок, в Сполучених Штатів утворилася діра для збору візуальних розвідданих у важкодоступних і небезпечних частинах світу. Фанати авіатехніки з нетерпінням чекали, коли стане відомо про наступника SR-71. Їх увагу привернув проект під кодовою назвою Aurora – так його нарекли, відштовхуючись від загадкового рядка в бюджеті Пентагону.

З’явилися інформація про те, що новий апарат вдалося побачити, стали циркулювати нічим не підкріплені чутки, але переконливих доказів так ніхто надати і не зміг. Передбачалося, що мова йде про розробку системи збору візуальних даних із супутників, яка дозволяє отримувати такі ж докладні знімки, як ті, що робляться з літаків, хоча запуск супутника вимагає набагато більше часу, а коли він знаходиться на орбіті, змінити його позиціонування дуже складно.

foto_cikavosti_29.07.2014-012-07_resized

Літак-розвідник SR-71 в 90-х був виведений зі складу ВПС США

Грім серед ясного неба пролунав у листопаді минулого року, коли журнал Aviation Week опублікував світову сенсацію – ексклюзивний матеріал, заснований на даних із самих надр підрозділу перспективних розробок компанії Lockheed Martin, Skunk Work.

Те ж саме конструкторське бюро, яке заснував Келлі Джонсон для створення U-2, виступило з новою пропозицією. Це явно був наступник проекту SR-71, як по тій ролі, яку йому, ймовірно, належало грати, так і за зовнішнім виглядом – стрімкі обводи, чорний колір корпусу, футуристичний дизайн. Компанія назвала його SR-72.

Апарату, детально описаного в статті Гая Норріса, все ще дуже далеко до свого першого польоту. Майбутній безпілотник буде оснащений експериментальними прямоточними повітряно-реактивними двигунами. Такі двигуни починають працювати на високих швидкостях, коли компресія повітря відбувається за рахунок руху самого апарату. Силова установка буде розганяти літак до швидкості понад 4 тис. миль в годину або 6,4 тис. км/год, що в два рази перевищує швидкість SR-71. Якщо все піде за планом, повнорозмірна демонстраційна модель може піднятися в повітря в наступному десятилітті.

Навіть при сприятливому вітрі і щедрому фінансуванні немає гарантій, що проект SR-72 стане реальністю. ВПС США заявили про свій інтерес до цієї ідеї, проте в офіційні переговори з Lockheed Martin ще не вступали.

За кордоном також навряд чи буде багато охочих придбати цей напевно дорогий безпілотник – навіть якщо американський уряд дозволить “Локхиду” продавати його якій-небудь іншій країні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button