Технології

Рецепт давньоримського бетону допоможе будувати надміцні камери ядерних реакторів

Японський дослідник Іппей Маруяма виявив, що за час роботи АЕС Хамаока бетонні стіни її реакторної камери стали втричі міцніше, ніж було закладено в початковому проєкті. Об’єкт давно виведений з експлуатації, що дозволяє проводити там різні дослідження. В ході своїх робіт Маруяма виявив прямий зв’язок феномена з загадкою бетону Стародавнього Риму.

Image by Julius Silver from Pixabay

У сучасній Італії є морські причали з бетону віком понад 2000 років, які куди міцніше сучасних. Нинішні технології не дозволяють виготовити з цього матеріалу конструкції, які протримаються в морській воді понад десятки років. Що ще цікавіше, бетон від будівельників Стародавнього Риму з часом стає тільки міцнішим.

Нині секрет стародавнього бетону розкритий – в його структурі утворюється мінерал «глиноземний тоберморі», якого там не було спочатку. Вважається, що солона вода поступово розчинила вулканічний попіл в давньоримському бетоні, що призвело до утворення дуже твердих кристалів. Цей процес зайняв сотні років, повторити його в лабораторних умовах не виходить, хіба що нагріти вихідну суміш вище 70°С. Але це вже небезпечно для самого бетону.

Реактор АЕС Хамаока працював з 1976 по 2009 рік, з яких 16,5 років на повну потужність. Стіни реакторної камери практично не холодніші, їх температура коливалася від 40 до 55°С. Маруяма вважає, що саме цей тривалий, але щадний нагрів і запустив в бетоні реакцію утворення глиноземного тоберморіта, який зробив його міцнішим. Відкриття дає шанс розробити нову методику пасивного зміцнення бетону в довгостроковій перспективі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button