Екологія

Північний Льодовитий океан почав нагріватися раніше, ніж припускали

Міжнародна група вчених встановила, що підвищення температури Північного Льодовитого океану почалося ще на початку минулого століття.

Icebergs on arctic ocean
Фото Від Explora_2005

Всі світові океани нагріваються через потепління клімату, але Північний Льодовитий — найменший і мілководний — робить це швидше за інших. Теми потепління в Арктиці перевищують середньосвітовий рівень більш ніж удвічі, особливо протягом останніх 20 років. Ці дані отримані за допомогою супутникових вимірів.

Потепління Льодовитого океану почалося завдяки так званому процесу атлантифікації — змішування вод Північного Льодовитого та Атлантичного океанів, адже вода в другому тепліша, ніж у першому. Але дані про це відомі лише за останні 40 років. Докладніше дослідження, присвячене цій темі, провела команда вчених з Кембриджського університету (Великобританія), Бременського (Німеччина), Арктичного (Норвегія) та інших наукових організацій. Результати опубліковані в журналі Science Advances. Це перший історичний погляд на процеси атлантифікації.

Вчені використали геохімічні та екологічні дані з океанічних відкладень, щоб реконструювати зміну властивостей водної товщі за останні 800 років. З’ясувалося, що показники температури та солоності майже за 700 років із них виглядали досить постійними та лише на початку XX століття, як зафіксували дослідники, різко змінилися. Причина такої стрімкої атлантизації біля «воріт» Північного Льодовитого океану (на місці зустрічі двох океанів) не зовсім зрозуміла.

«Ми порівняли наші результати з циркуляцією океану в нижчих широтах і виявили сильну кореляцію з уповільненням утворення щільної води в Лабрадорському морі. У сценарії майбутнього потепління очікується подальше зниження глибокої циркуляції у цьому приполярному регіоні через танення крижаного покриву Гренландії. Наші дані мають на увазі, що в майбутньому ми можемо очікувати подальшої атлантизації Арктики через зміну клімату», — заявив один з авторів дослідження Франческо Мушітьелло з Кембриджського університету.

Автори роботи також наголошують, що їхні результати виявляють можливий недолік інших кліматичних моделей, оскільки ті не враховують цю ранню атлантифікацію Північного Льодовитого океану на початку минулого сторіччя. “Моделювання клімату, як правило, не відтворює такого роду потепління в Північному Льодовитому океані, що означає неповне розуміння механізмів, що сприяють атлантизації”, – додав інший автор роботи Томмазо Тесі з Інституту полярних наук Італії.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button