Всесвіт

Планетологи закликають повернути Плутону статус «повноцінної» планети

Відомі астрономи Алан Стерн і Девід Грінспун закликали повернути Плутону статус повноцінної планети, спираючись на ті дані щодо його геології, які були здобуті зондом New Horizons.

«Рішення замінити поняття планети, а також позбавити Плутон такого звання, було глибоко помилковим — його критикували навіть прихильники такої дії. Воно було прийнято невеликою купкою астрономів на зустрічі в Празі в 2006 році, коли вже майже всі її учасники роз’їхалися, і включає в себе масу критичних недоліків», — пишуть Стерн і Грінспун.

До початку поточного століття астрономи вважали, що в Сонячній системі існує дев’ять планет, починаючи з Меркурія і закінчуючи Плутоном. В кінці 90 років і на початку 21 століття вони відкрили кілька десятків великих карликових планет за орбітою Плутона, які змусили їх сумніватися в тому, що він дійсно є планетою. Приміром, як тоді вважали вчені, карликова планета Еріда знаходиться за орбітою Плутона і перевершує його по масі.

У зв’язку з цим розгорілися суперечки, які завершилися в серпні 2006 року перемогою «плутоноскептиків». З подачі Майкла Брауна, відомого астронома з Каліфорнійського технологічного інституту, який відкрив Еріду, Міжнародний астрономічний союз офіційно «розжалував» Плутон, перевівши його з категорії планет в число карликових планет.

Згідно з визначенням МАС, планетою має право називатися лише той об’єкт, який обертається навколо Сонця, володіє достатньою масою для придбання кулястої форми, і при цьому очистивший свої околиці від астероїдів та іншого «сміття». Для Плутона останній пункт не виконується, тому він втратив це звання.

Подібне рішення викликало різке несприйняття серед багатьох астрономів, у тому числі і Алана Стерна, чия команда тільки запустила зонд New Horizon до Плутона. Він публічно назвав таке рішення МАС «повною нісенітницею» і пообіцяв надати докази своєї правоти.

«Навіть якщо ми просто подивимося на Сонячну систему, що це рішення викличе здивування. Виходить, що Земля не була планетою в перші 500 мільйонів років свого життя, так як її орбіта не була очищена від великих астероїдів та іншого «сміття». Або, якщо сьогодні ми, наприклад, перемістимо Землю або інший світ в пояс астероїдів, вони магічно перестануть бути планетами», — пишуть астрономи.

До того ж, як зазначає Стерн, відкриття декількох тисяч екзопланет, а також дані, зібрані New Horizons під час зближення з Плутоном, вказують на марність такого формалістського підходу до визначення статусу небесних тіл. Невеликі місяця Сатурна, які вважаються планетами, насправді мають більше спільного з астероїдами, ніж з Плутоном і його «разжалованними» кузенами.

«Фактично, астрономи «порушують» цю постанову МАС кожен раз, коли вони називають будь-який світ, відкритий за межами Сонячної системи, планетою, і обговорюють геологію та інші властивості карликових світів. З іншого боку, журналісти і прихильники цієї ідеї продовжують спотворювати образ Плутона в умах громадян, школярів і студентів, прирівнюючи його за статусом до пересічних астероїдів», — продовжують вчені.

Рік тому наукова команда New Horizons вже запропонувала нове визначення для планети, більше пов’язане з її геологічними властивостями, а не з орбітою, і відправили його на розгляд до МАС. Як сподіваються Стерн і Грінспун, керівні органи МАС погодяться з їх ідеєю найближчим часом і повернуть Плутону статус планети.

«Саме слово планета з’явилося набагато раніше, ніж наука астрономія. Не можна заганяти здоровий глузд в якісь лінгвістичні рамки. Сенс слів визначає культура, а не голосування, і те ж саме стосується наукових парадигм», — підсумовують науковці.

Кнопка «Наверх»