Всесвіт

Планети, які здаються придатними для життя, можуть не мати атмосфери

Вчені виявили, що на планеті GJ 1252b, яка обертається навколо зірки спектрального класу M, зовсім немає атмосфери. Оскільки такі зірки – найбільш поширені у Всесвіті, а навколо них часто знаходяться планети, схожі на Землю, відкриття може значно звузити коло пошуку позаземного життя.

Зірки спектрального класу M – найпоширеніші у Всесвіті, часто в їх населеній зоні обертаються планети, що нагадують Землю. Досліджуючи одну з подібних планет GJ 1252b, вчені з Каліфорнійського університету в Ріверсайді (США) прийшли до висновку, що вона взагалі не має атмосфери і, отже, не може бути домом для живих істот. Відкриття, опубліковане в журналі Astrophysical Journal Letters, може істотно звузити коло пошуку життя на інших планетах.

GJ 1252b трохи більше Землі, але розташована куди ближче до своєї зірки, ніж наша планета до Сонця. За один земний день вона встигає зробити два оберти навколо своєї зірки. Мабуть, тиск випромінювання зірки виявилося настільки великим, що повністю знищило атмосферу планети.

Через сонячне випромінювання Земля також втрачає частину своєї атмосфери. Однак вулканічна активність та інші процеси кругообігу вуглецю роблять цю втрату ледь помітною. Перебуваючи поблизу своєї зірки, GJ 1252b не може заповнити втрачені кількості вуглекислого газу аналогічним чином. У Сонячній системі ця доля спіткала Меркурій.

Автори нового дослідження вимірювали інфрачервоне випромінювання планети під час вторинного затемнення. Цей тип затемнення відбувається, коли планета проходить за зіркою. Вимірювання показали, що денна температура на GJ 1252B досягає 1228 градусів Цельсія. Це і низький поверхневий тиск привело дослідників до висновку, що у планети повністю відсутня атмосфера.

Моделювання також показало, що навіть якби на GJ 1252B було в 700 разів більше вуглекислого газу, ніж на Землі, вона все одно не змогла б утримати навколо себе атмосферу. Зіркам спектрального класу М, як правило, властиво більше спалахів активності, ніж Сонцю: це ще сильніше знижує ймовірність того, що навколишні їх планети можуть бути населені.

Стан GJ 1252b може стати поганою новиною для астробіологів, адже в околицях Сонця налічується близько п’яти тисяч зірок, більшість з яких — М-карлики. Саме вони являють собою одну з дослідницьких цілей космічного телескопа імені Джеймса Вебба.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments