Всесвіт

У марсіанських молекул запідозрили біогенне походження

У марсіанських молекул запідозрили біогенне походження. Тіофени, органічні сполуки, виявлені на Червоній планеті ровером Curiosity, могли сформуватися в результаті життєдіяльності бактерій. До такого висновку прийшли вчені з Берлінського технічного університету, дослідження яких опубліковане в журналі Astrobiology.

Астрономи знають про наявність на Марсі органічних сполук з кінця 1970-х років: тоді їх сліди були зафіксовані мас-спектрометрами станцій Viking-1 і Viking-2. Вченим відомо про наявність на планеті хлорметан і дихлорметан, а також ароматичного з’єднання хлорбензол.

Останнім відкриттям у цій області стало виявлення тіофенів, з’єднань, які на Землі зустрічаються в керогену, вугіллі та сирій нафті, а також в строматолітах, мікрофосиліях і в деяких грибах.

У ході нової роботи дослідники проаналізували з’єднання і прийшли до висновку, що їх наявність на Марсі свідчить про те, що в минулому на планеті існувала життя — принаймні, на ній жили бактерії.

Дослідники вважають, що тіофени утворюються в процесі термохімічного відновлення сульфатів за участю бактерій. Такий біогенний сценарій цілком міг мати місце на Марсі більше трьох мільярдів років тому, коли поверхня планети була теплою і вологою.

«Якби ви знайшли тіофени на Землі, то просто подумали б, що вони мають біологічне походження, але на Марсі, звичайно, планка доказів повинна бути трохи вищою. Ми визначили кілька біологічних шляхів для тіофенів, які здаються більш імовірними, ніж хімічні, але все ще потрібні більш вагомі докази», –  заключив Дірк Шульце-Макуча

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button