Всесвіт

Подивіться на сяйво наднової, яка вибухнула близько 21 000 000 років тому

Астрономи опублікували знімок найближчої до Землі наднової, відкритої за останні п’ять років. Знімок отриманий за допомогою телескопа Джеміні Норт (Gemini North), розташованому на згаслому вулкані Мауна-Кеа на острові Гаваї. SN 2023ixf була відкрита японським астрономом Коїті Ітагакі 19 травня 2023 року.

Яскрава наднова розташована в одному зі спіральних рукавів галактики Вертушка (Мессьє 101), розташованої на відстані близько 21 млн світлових років від Землі. Хоча наслідки вибуху видно на Землі тільки зараз, саме стільки часу знадобилося світлу, щоб досягти спостерігачів.

Наднова SN 2023ixf на знімку галактики Мессьє 101. Зображення: International Gemini Observatory/NOIRLab / NSF / AURA, J. Miller (Gemini Observatory/NSF’s NOIRLab), M. Rodriguez (Gemini Observatory/NSF’s NOIRLab), M. Zamani (NSF’s NOIRLab), T.A. Rector (University of Alaska Anchorage / NSF’s NOIRLab) & D. de Martin (NSF’s NOIRLab)

На обробленому зображенні, зробленому телескопом Джеміні Норт, SN 2023ixf — виключно яскрава блакитна зірка в одному зі спіральних рукавів галактики в лівій частині знімка. Дослідники визначили, що SN 2023ixf — це наднова типу II. Це найближча наднова, виявлена за останні п’ять років, і друга наднова, що виникла в галактиці Мессьє 101 за останні 15 років, після наднової типу I, що спостерігалася в 2011 році.

Наднова типу II виникає, коли у масивної зірки, яка в 8 – 50 разів перевищує масу Сонця, закінчується ядерне паливо. Вона колапсує і вибухає в результаті сильного викиду енергії і речовини. Зазвичай такі події спостерігаються в рукавах спіральних галактик, де є популяції молодих масивних зірок, необхідні для виникнення наднових II типу.

Під час колапсу зірки зовнішнє ядро прогинається всередину під дією гравітації з неймовірною швидкістю до 25 млн км/год, або 23% швидкості світла. При швидкому десятисекундному сплеску вибух вивільняє приблизно стільки ж енергії, скільки Сонце виділить за всі 10 млрд років свого життя.

Спостереження за надновими типу II дозволяє астрономам зрозуміти еволюцію масивних зірок і механізми їх загибелі. А відносно близьке розташування SN 2023ixf робить цю подію набагато ціннішою для астрономів. Дослідники продовжать спостерігати за допомогою різних обсерваторій за тим, як яскравість далекого вибуху буде поступово зменшуватися.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button