Земля

Унікальні жаби ховають кров і стають невидимими: вчені зрозуміли, як вони це роблять (фото)

Скляні жаби можуть ставати майже невидимими уві сні. Вчені з'ясували, як саме.

Коли скляна жаба засинає, вона стає невидимою. Яскраво-зелена спинка жаби зливається з листям, на якому вона влаштовується, а червонуватий відтінок її черевця швидко стає прозорим. Нове дослідження, опубліковане в журналі Science показало, що жаба Hyalinobatrachium fleischmanni виконує цей трюк, видаляючи майже 90% своїх еритроцитів з кровообігу і поміщаючи їх в печінку. На сьогодні це єдина прозора наземна тварина, яка «ховає» кров.

Паралельне порівняння скляної жаби, сфотографованої під час сну і в активному стані з використанням спалаху, щоб показати різницю в перфузії еритроцитів в системі кровообігу. Зображення надано Джессі Делією

“Якимось чином жаби фільтрують еритроцити з крові і “упаковують” їх в печінку так щільно, що повинен утворитися згусток. Але цього не відбувається. Дивно. Як це відбувається, ми не знаємо”,
пояснює Зенке Джонсен, співавтор дослідження та професор біології Університету Дьюка в Північній Кароліні. За словами дослідників, розуміння того, чому в цьому процесі не утворюються згустки, має значення для хвороб людини.

Північні скляні жаби рідко виростають більше 2,54 см в довжину і проводять більшу частину життя, сидячи на листках в пологах лісів Центральної і Південної Америки, високо над швидко текучими струмками, де відкладають яйця. Їх низ живота напівпрозорий, навіть коли жаби не сплять. Завдяки цьому можна спостерігати, як серця тварин перекачують червону кров по всьому тілу. Але вчені намагалися зрозуміти, як животи жаб стають прозорими під час сну, роблячи їх майже невидимими для хижаків.

Фото інших жаб, використані для порівняльного дослідження, показують унікальність скляних жаб.
Зображення надано Джессі Делією

Щоб краще зрозуміти це явище, біологи відстежували еритроцити, що циркулюють у тілі скляної жаби, використовуючи фотоакустичну мікроскопію. Вчені направляли яскраве світло на тіло жаби і вловлювали звукові хвилі, що виникають щоразу, коли світло потрапляло на гемоглобін, білок червоних кров’яних тілець, який переносить кисень і надає крові характерний колір.

Зображення, що показують види жаб, використані для порівняльного дослідження.
Кредит зображення: Джессі Делія

В ході експерименту дослідники давали жабі відпочити, потім кілька разів штовхали її, щоб розбудити, а потім вона знову засинала. Відстежуючи рівні гемоглобіну, вчені зрозуміли, що тварини витягують 89% еритроцитів з кровообігу і ховають їх в печінці. Оскільки їх шкіра відбиває дуже мало світла, а їх кров без гемоглобіну не поглинає його, вони стають майже повністю прозорими.

“Те, що роблять ці жаби, рівнозначно тому, як людина бере всю свою кров і запихає її в пакет для обіду всередині тіла», — підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button