Всесвіт

Вчені змінили думку про те, коли на Марсі востаннє текла вода

Дослідники Каліфорнійського технологічного інституту використали орбітальний апарат Mars Reconnaissance Orbiter та з’ясували, що поверхневі води залишили сольові мінерали на планеті зовсім недавно, близько 2 млрд років тому.

Колись, мільярди років тому, на Марсі було повно рік і озер, що забезпечило потенційне середовище для мікробного життя. У міру того як атмосфера планети з часом стоншувалась, вода випаровувалась, залишаючи замерзлий пустельний світ, який вивчає Марсіанський розвідувальний орбітальний апарат НАСА (MRO, Mars Reconnaissance Orbiter).

Вважають, що марсіанська вода випарувалася близько 3 млрд років тому. Але вчені, які досліджують дані, які MRO зібрала на Марсі протягом останніх 15 років, зробили цікаве відкриття. Вони виявили ознаки того, що востаннє рідка вода текла на Червоній планеті нещодавно, від 2 до 2,5 млрд років тому. Це приблизно на мільярд років довше, ніж уважалося раніше.

У роботі вчені зосередилися на відкладеннях хлоридної солі, що залишилися після випаровування крижаної талої води, що тече по ландшафту. Щоб знайти її сліди на Марсі, вони використали дві камери MRO. Контекстна камера із чорно-білим ширококутним об’єктивом допомогла скласти карту розповсюдження хлоридів. Для збільшення масштабу дослідники використовували кольорову камеру Наукового експерименту з візуалізації з високою роздільною здатністю (HiRISE).

Використовуючи обидві камери для створення цифрових карт висот, вони виявили, що у западинах (що раніше були дрібними озерами) на пологих вулканічних рівнинах є багато відкладень солі. Також дослідники знайшли поблизу звивисті сухі канали, раніше вони були струмками. Підрахунок кратерів та наявність солей на вулканічній поверхні дозволили датувати відкладення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button