Всесвіт

Життя на Марсі все-таки можливе

Життя на Марсі все-таки можливе: антарктичні гриби Cryomyces antarcticus і Cryomyces minteri, що відносяться до класу дотідеоміцитів, прожили 18 місяців у марсіанських умовах в рамках експерименту LIFE (Lichens and Fungi Experiment — Експеримент на лишайниках і грибах), проведеного на Міжнародній космічній станції.

Гриби зуміли не тільки вижити, але і успішно розмножуватися.

b7ffec4ef3a0f9448bba883d14ebf85d
Антарктичні гриби були доставлені на МКС 15 лютого 2008 року та прибули назад на Землю через півтора року, 12 вересня 2009 року (контейнер зі зразками знаходився не всередині станції, а був закріплений на її зовнішній стороні). Після цього фахівці Європейського космічного агентства, під егідою якого проводився експеримент, аналізували стан грибкових колоній. Результати роботи були опубліковані в журналі Astrobiology, а коротко про них 3 лютого повідомив журнал Nature.

Протягом півтора років гриби Cryomyces antarcticus і Cryomyces minteri існували в марсіанських умовах — вони були зімітовані всередині спеціального обладнання. Атмосфера на 95% складалася з вуглекислого газу, на 1,6% аргону, на 0,15% — з кисню, на 2,7% — з азоту. Тиск атмосфери становив тисячу Паскаль (в реальності тиск на Марсі трохи нижче, від 600 до 900 Паскалів в залежності від сезону року і часу доби), крім того, в атмосфері містилося 360 мільйонних часток води. Не забули вчені і про радіацію — спеціальні оптичні фільтри пропускали крізь себе сонячне електромагнітне випромінювання, пропускаючи лише промені з довжиною хвилі 200 нм.

Після півтора років перебування в цих досить жорстоких умовах життя, колонії грибів не змінили свого кольору і форми.

Більше 60% мікроорганізмів вижили, а трохи менше 10% виявилися здатними знайти в собі сили до розмноження і формування нових колоній.

Після повернення на Землю мікроорганізми не загинули, а продовжили рости і розвиватися. Вчені не обмежилися зовнішнім оглядом колоній — дослідницька група під керівництвом Сільвано Онофрей (Тосканський університет, Італія) провела аналіз ДНК мікроорганізмів і з’ясувала, що їх геном залишився стабільний.

Автори дослідження роблять висновок: їх робота доводить, що навіть земні організми можуть існувати в суворих марсіанських умовах. Крім того, отримана інформація може допомогти в подальших пошуках слідів життя на Червоній планеті.

Читайте також: 

Кілька днів тому вчені повідомили про виявлення слідів ще одного виду мікроорганізмів, які воліють не зовсім звичні умови для життя — на цей раз, правда, не надземні, підземні.

В ході 47-денної експедиції в Атлантичному океані міжнародній групі вчених під керівництвом дослідників з Швейцарії і США вдалося зібрати в океанічній корі унікальну колекцію каменів, які носять на собі сліди, залишені, як вважають вчені, живими організмами. Дослідження було опубліковане в журналі Міжнародної програми океанічних досліджень (International Ocean Discovery Program — IODP), в рамках якої проводилася експедиція.

Спочатку вчені планували описати, як мантійні породи досягають дна і вступають в реакції з солоною водою. Відомо, що в результаті таких реакцій можуть утворюватися хімічні речовини, які здатні стати для мікроорганізмів джерелом їжі в умовах відсутності сонячного світла. Однак при дослідженні зразків виявилися речовини зовсім іншого роду.

«В ході буріння ми знайшли в зразках сліди метану і водню — мікроби можуть «їсти» їх для того, щоб рости і формувати нові клітини. – пояснює Бет Оркутт, одна з керівників експедиції. — Схожі камені і гази виявляються і на інших планетах, тому дослідження того, як мікроорганізми можуть виживати в суворих умовах глибоко під морським дном, ми збираємо інформацію і про те, як шукати життя за межами Землі».

На даний момент вчені займаються дослідженнями ще однієї партії зразків ґрунту. За підсумками цієї роботи вони планують підготувати більш докладний звіт про експедицію.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button