Всесвіт

Чи поглине «Великий атрактор» нашу галактику?

Пол Саттер, астрофізик в Університеті штату Огайо (США) та головний науковий співробітник Наукового центру COSI (США), представив свою теорію впливу Великого атрактора на майбутнє Чумацького Шляху.

dfd067815a8df859597f9f2aa3a1b040
Десь у найглибших куточках космосу, вдалині від безпечних кордонів нашої домашньої Галактики, зачаївся монстр. Протягом мільярдів років він притягує нас і все, що між нами. Вчені називають його «Великий атрактор», і до недавнього часу його справжня природа залишалася повною загадкою. Вона і досі не вирішена повністю.

Великий атрактор був вперше виявлений в 1970-і роки, коли астрономи зробили детальні карти реліктового випромінювання і помітили, що воно трохи (менше, ніж на одну соту градуси) тепліше з однієї сторони Чумацького Шляху, ніж з іншого. Навіть вимірявши швидкість обертання Чумацького Шляху астрономи не змогли пояснити цю різницю. Загадка обумовлена тим, що Великий атрактор лежить в напрямку сузір’я Центавра, і диск Чумацького Шляху блокує світло від прихованого за ним Всесвіту. Таким чином, астрономи фантастично добре картографували більшу частину великомасштабної структури Всесвіту, за винятком ділянки, де їм довелося дивитися крізь нашу власну Галактику. Адже саме там і ховається Великий атрактор.

Щоб зрозуміти, що відбувається з Великим аттрактором, необхідно оцінити загальну картину. За межами нашої Галактики найближчим галактичним сусідом пристойного розміру є галактика Андромеди, розташована в 2,5 мільйони світлових років від Землі. Для Всесвіту це практично сусідня вулиця. Чумацький Шлях, Андромеда, галактика Трикутника і кілька десятків менших за розміром в Місцевій групі пов’язані гравітаційній купі, що тягнеться на 10 мільйонів світлових років. Якщо дивитися ширше, ми побачимо величезні колекції галактик, суперкластери, які дуже довго визначалися як «це більше, ніж кластер, але менше, ніж Всесвіт». До цієї категорії відноситься скупчення Діви, частиною якого є наш Чумацький Шлях.

Ми живемо в ієрархічному Всесвіті. Тобто, протягом останніх 13 мільярдів років, матерія накопичувалися в невеликі згустки, які зливалися в більш великі згустки, які зливалися в ще більші грудки.

Розуміння того, що саме є «суперскупчення», стало початком розгадки таємниці Великого атрактора. Адже всі найближчі до нас об’єкти, в тому числі і Чумацький Шлях, і Андромеда, і скупчення Діви, і його околиці, направляються в його бік.

Замість того, щоб бути просто «великим згустком з галактик», суперскупчення стало визначатися, як об’єм простору, в якому всі галактики стікаються до загального центру. І це визначення перевернуло наше уявлення про Локальний Всесвіт. Суперскупчення Діви не є ізольованим об’єктом, це частина ще більш великої будови: Ланіакеї.

Дивлячись на супер-галактичні структури через призму потоків речовини, легко зрозуміти, що відбувається з Великим аттрактором. Ми живемо в ієрархічному Всесвіту, зібраного з дрібних структур, галактичних Lego блоків. Чумацький Шлях і Андромеда направляються до центру Місцевої групи. Весь матеріал в суперскупченні Діви падає до його центру: скупчення Діви. А все, що є в Ланіакеї, падає до її центру, кластеру Норма.

Таким чином, Великий атрактор насправді координаційний центр нашої ділянки Всесвіту, кінцевий результат процесу, приведеного в рух більше 13 мільярдів років тому, і природний результат потоку і нарощування матерії у Всесвіті.

У висновку роздумів Пол Саттер підводить риску: ми ніколи не досягнемо Великого атрактора. Розірве темна енергія кластеру Норма. Скупчення залишаться, як вони є, але доля суперкластерів визначена. Таким чином, у нас немає причин боятися Великого атрактора.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button