Всесвіт

Вчені зрозуміли, звідки з’являються загадкові радіовсплески

Астрономи запропонували нове пояснення швидких радіосплесків, чиє походження турбувало вчених більше десяти років.

Вперше астрономи зв’язали таємничі імпульси енергії, відомі як швидкі радіосплески (Fast Radio Bursts, FRB), з брижами в просторі-часі, що випускається колапсуючими зірками, які зіштовхуються. Висновки вчених опубліковані в журналі Nature Astronomy.

Швидкі радіосплески — це масивні вибухи радіоенергії, які можуть затьмарити всі зірки в галактиці, але тривають частки секунди. Хоча FRB виявили в 2007 році, їх походження залишається загадкою. Частково це пов’язано з тим, що хоча деякі FRB можуть періодично повторюватися, багато з’являються і зникають всього за мілісекунди.

Магнітари — надщільні колапсуючі ядра зірок, які вибухнули (відомих як нейтронні зірки) з потужними магнітними полями — вважаються головними кандидатами на випускання FRB. Але недавні спостереження показали, що джерелами швидких радіосплесків можуть бути і інші джерела. Наприклад, FRB можуть з’явитися при зіткненні нейтронних зірок.

Художнє зображення двох нейтронних зірок незадовго до злиття. Зображення надано НАСА / Центром космічних польотів імені Годдарда

У квітні 2019 року Лазерно-інтерферометрична гравітаційно-хвильова обсерваторія (LIGO) виявила брижі в просторі-часі, відомому як гравітаційні хвилі, в результаті злиття нейтронних зірок (події GW190425). Кілька годин по тому канадський експеримент з картування інтенсивності водню (CHIME) виявив яскравий неповторний FRB з тієї ж області космосу.

З огляду на час подій (FRB з’явився всього через 2,5 години після «сплеску» гравітаційних хвиль), відповідне місце розташування і відстань, вчені прийшли до висновку, що брижі і швидкі радіосплески пов’язані. А джерелом гравітаційних хвиль виявилося якраз злиття двох нейтронних зірок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button