Земля

Полігамія подвоює ризик передчасної смерті

Дослідники з Мюнстера (Німеччина) і Лозанни (Швейцарія) спробували з’ясувати, як може відрізнятися репродуктивні стратегії дрозофіл (Drosophila melanogaster) при типовій для цих комах полігамії і при штучно створеній дослідниками моногамії.

При зляганні самки дрозофіл, крім власне сперми, отримують від своїх кавалерів набір розчинених в насінної рідини білків, які серйозно змінюють їх поведінку. Самки стають неспокійними, менш охоче реагують на залицяння інших самців, водночас їх імунна система зміцнюється.

Це пов’язано з тим, що при типовій для цих комах полігамії самець, який першим злігся з самкою, прагне (точніше, «прагнуть» його білки) закріпити успіх. Самка повинна відкласти яйця саме від нього і швидше, щоб у цей процес не встигли втрутитися конкуренти.

Вчені розділили дрозофіл на дві групи. В одному випадку п’ять самців і самок жили разом і могли вільно спаровуватися з ким хотіли, як це і буває в дикій природі. У другому випадку комахи ділилися на пари і далі самки з самцем жили разом, не маючи жодних контактів зі сторонніми мушками. Пар було теж 5 штук.

Після вилуплення і підростання потомства воно знову ізольовувалися: нащадки полігамних батьків — разом, нащадки моногамних — попарно. Так тривало 10 років. За цей час змінилося 150 мушачих поколінь.

Потім дослідники порівняли поведінку і фізіологію мух в кожній групі. Вони виявили, що в перші дні після запліднення полігамні самки відкладали на третину більше яєць, ніж ті мухи, у яких був тільки один партнер. Крім того, полігамні самки були помітно більш неспокійними. Нарешті, полігамні самки, відклавши яйця, вмирали приблизно вдвічі частіше ніж моногамні.

На наступному етапі вчені вивчили експресію генів самок після спарювання. В черевній порожнині і мозку, тобто в структурах, відповідальних за розмноження і поведінку, дослідники виміряли експресію генів, важливих для розмноження. Вони виявили, що ці гени набагато менш виражені у самок, які жили в моногамному середовищі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button