Наука

Попереджувальні написи на пачках сигарет визнали практично марними

Рандомізоване дослідження показало, що зображення уражених раком легенів, які лякають і написи про смерть на сигаретних пачках – або зовсім біла упаковка – змушують трохи задуматися про шкоду куріння, проте не приносять ніякої явної користі для здоров’я, оскільки не впливають на бажання відмовитися від згубної звички.

Попереджувальні написи і зображення на пачка сигарет впровадили більш ніж в 120 країнах, щоб підвищити обізнаність людей про небезпеку куріння. А сім держав, включаючи Австралію, Великобританію і Францію, зажадали взагалі прибрати будь-яку згадку бренду на упаковці. Вважається, що в поєднанні з іншими стратегіями, такими як допомога у відмові від згубної звички, подібні методи може надати урядам можливість знизити смертність, захворюваність і медичні витрати. Маркетингові дослідження і наукові роботи раніше стверджували, що неприємні картинки на пачках впливають на продажу, знижують задоволення від куріння, а також змушують людину замислюватися, якої шкоди воно завдає організму.

Автори нової роботи, опублікованої в JAMA Network Open, – онкологи, епідеміологи та психологи з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, Каліфорнійського державного університету Сан-Маркос, Служби громадської охорони здоров’я округу Сан-Дієго і Державного університету Сан-Дієго (США) – показали, що попереджувальні написи й зображення служать ефективним нагадуванням про негативні наслідки куріння, проте ніякої практичної користі, на жаль, не приносять.

Вчені провели рандомізоване клінічне дослідження, присвячене вивченню реального досвіду курців зі Сполучених Штатів Америки. 357 учасників віком від 21 до 65 років (195 – жінки) попросили купити сигарети бажаної ними марки, а потім випадковим чином розподілили на кілька груп: в першій використовували пачку взагалі без будь-яких картинок і написів, в другій – за стандартом уряду Австралії, в третій – звичайні пачки для США. Протягом тримісячного експерименту респонденти щодня відповідали на питання: «Як часто ви замислювалися про вплив куріння на здоров’я?», «Як часто ви замислювалися про вплив куріння на оточуючих?», «Як часто ви думали про бажання кинути курити?»

Як показали результати, випробовувані з першої і третьої груп (порожня і звичайна пачки) не змінили думку і як і раніше позитивно оцінювали той факт, що курять. У той час як друга група сприймала це більш негативно: вони на довший термін утримувалися від куріння, але в цілому різниця була незначною. Хоча побоювання через здоров’я трохи посилилися – ймовірно, саме участь в дослідженні змушувало замислюватися про ризики.

«Хоча попереджувальні написи і зображення змушують курців з більшою ймовірністю думати про те, щоб покінчити зі шкідливою звичкою, вони не підвищують ймовірність того, що людина все ж зробить серйозну спробу кинути курити. Цього недостатньо, щоб допомогти відмовитися від нікотинової залежності. Отже, попереджувальні написи – невід’ємна частина стратегії контролю, але лише один з інструментів для уряду щодо мінімізації витрат, пов’язаних зі смертю та хворобами, викликаними курінням », – підсумували автори роботи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button