Людина

Посмішка старить, але тільки тих, хто молодий

Психологи з Ізраїлю та Канади попросили учасників експерименту оцінити вік людей на фото: ті або посміхалися, або зберігали нейтральний вираз обличчя. Усміхненим молодим людям піддослідні «накинули» пару років, а ось літніх людей посмішка так не старила.

A smiling elderly woman Фото Від bee32

Вплив посмішки на сприйняття віку вчені досліджують не вперше: три роки тому ця ж група опублікувала результати дослідження, в якому вперше показала, що усміхнені люди здаються на один-два роки старшими. Цей контрінтуїтивний ефект психологи пояснили зморшками навколо очей на усміхненому обличчі.

Недоліком попередньої роботи було те, що в експерименті використовували лише фотографії молодих людей, у яких у середньому менше мімічних зморшків, і, відповідно, зморшки навколо очей виділяються сильніше. У новому дослідженні вчені додали в експеримент ще дві вікові групи, окрім молодих дорослих (20-39 років): людей середнього віку (40-59 років) та літніх (60-79 років).

Насамперед дослідники підтвердили результати попереднього експерименту, показавши, що молоді особи з посмішкою здаються старшими, ніж із нейтральним виразом обличчя. Проте подібних значних відмінностей не вдалося виявити в групі 60+. На думку вчених, річ у тому, що зморшки навколо очей у літніх губляться на тлі інших — у результаті ефект стає менш помітним. Коли учасникам експерименту показували фотографії тільки очей тих самих людей похилого віку, ефект посмішки знову вплинув на оцінку віку коли посміхалися, але усмішка не впливала на оцінку віку жінок у тій самій групі. Автори припускають, що тут позначаються фізіологічні особливості чоловічої та жіночої шкіри, а також різний спосіб життя і підхід до догляду за обличчям на усміхнене обличчя. Оскільки особа «містить» безліч соціальних сигналів, ці спостереження є особливо актуальними під час пандемії, коли так багато людей носять маски та доводиться зчитувати всю інформацію з очей.

Стаття з результатами нового дослідження опублікована в журналі Scientific Reports.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button