Людина

Людське щастя можна передбачити по рівнянню

Математики з Університетського коледжу Лондона впевнені, що щастя людини можна передбачити з використанням формули. Вчені вивели ідеальне рівняння, за допомогою якого можна спрогнозувати не тільки те, наскільки добре у окремо взятої людини підуть справи, але і будуть перевищені її очікування.

Нове рівняння точно пророкує, як саме люди будуть усвідомлювати свій стан від моменту до моменту, ґрунтуючись на даних про останні ситуації. Формула враховує такі фактори, як одержувана винагорода і очікування, які має людина під час виконання завдання на прийняття рішень.

foto_cikavosti_03.09.2014-011_resized

Вчені виявили, що загальне багатство, накопичене в ході експерименту, не є оптимальним індикатором щастя. Замість цього, найкращим провісником людського щастя виявилося співвідношення нагород і очікувань. Очікування, наприклад, залежать від того, призводять наявні варіанти дій до гарних чи поганих результатів.

Читайте також: Вчені з’ясували, скільки коштує щастя

У своїй статті, опублікованій в журналі PNAS, вчені вивчають взаємозв’язок між щастям і винагородою, а також досліджують нейронні процеси, пов’язані з почуттями, які мають вирішальне значення для нашого свідомого досвіду, такого як щастя.

Досі було відомо, що життєві події впливають на стан щастя індивідуума, але психологи не розуміли точно, чи щасливі люди від моменту до моменту, коли вони приймають рішення і отримують результати, що випливають з цих рішень. Нове рівняння було виведено спеціально з цією метою.

Автори нового дослідження вважають, що подання суб’єктивних станів кількісно допоможе краще розібратися в розладах настрою. Надалі математичне розуміння емоційної реакції людини на створені обставини може призвести до створення ефективного методу лікування психічних розладів.

В експерименті брали участь 26 чоловік, які повинні були виконати тест на прийняття рішень. У всіх випадках свідомий вибір людини доводив або до одержання грошової винагороди, або до втрати матеріальних засобів. На кожному етапі випробування учасники повинні були відповісти на питання, наскільки вони щасливі в даний конкретний момент.

Для отримання більш точних результатів учені стежили за нейронною активністю кожного випробуваного за допомогою МРТ. На основі всіх зібраних даних була створена обчислювальна модель, в якій самодіагностика щастя була пов’язана з недавніми винагородами та очікуваннями.

Потім модель була протестована на 18 420 учасників гри “Що робить мене щасливим?” (“What makes me happy?”) у додатку для смартфона The Great Brain Experiment, розробленої вченими UCL. Дослідники з подивом виявили, що те ж саме рівняння можна використовувати для прогнозування того, наскільки щасливі будуть випробувані під час гри на смартфоні, незважаючи на те, що ці учасники можуть отримати лише очки, а не гроші, як добровольці з першого експерименту.

“Ми очікували побачити, що недавні винагороди вплинуть на щастя, що проходить від моменту до моменту, але ми з подивом виявили, наскільки важливі очікування при визначенні стану щастя. В реальних життєвих ситуаціях винагороди, пов’язані з прийняттям рішень, таких як отримання нової роботи або вступ у шлюб, часто не усвідомлюються індивідуумами протягом тривалого часу, а наші результати показують, що очікування, пов’язані з такими рішеннями, хороші і погані, чинять значний вплив на відчуття щастя”, – розповідає провідний автор дослідження Робб Рутледж (Robb Rutledge).

Читайте також: Від чого залежить відчуття щастя?

Рутледж і його колеги також довели вірність універсальної установки – щастя більше, коли очікування нижче. Разом з тим вони виявили, що очікування впливають на відчуття щастя навіть швидше, ніж ми дізнаємося результат рішення. Наприклад, якщо ви плануєте зустрітися з другом у вашому улюбленому ресторані, позитивні очікування можуть збільшити щастя під час формування цього плану. Нове рівняння фіксує різні ефекти від очікувань і дозволяє передбачити щастя на основі комбінованого впливу численних подій з минулого людини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button