Всесвіт

Потужність активних ядер галактик недооцінювали через пил

Дослідження показало, що пил затьмарює значну частину випромінювання від надмасивних чорних дір, розташованих у центрі галактик.

Активні ядра галактик (АЯГ) — надмасивні чорні діри, що поглинають матерію в центрах галактик — одні з найпотужніших джерел енергії у Всесвіті. Давно відомо, що вони затьмарюють об’єднане світло мільярдів зірок своїх галактик. У новому дослідженні вчені показали, що насправді їх потужність недооцінюється, і вони ще яскравіші.

Дослідники з Каліфорнійського університету в Санта-Крус показали, що астрофізики раніше недооцінювали вихідну потужність АЯГ, оскільки не враховували те, наскільки їх світло тьмяніє через пил.

У своїй роботі дослідники вивчили NGC 5548 – це одна з найбільш добре вивчених активних галактик. Вона розташована в сузір’ї Волопас на відстані близько 245 млн світлових років від Землі. Аналіз показав, що пил робить активне ядро галактики набагато червонішим і тьмянішим, ніж воно є насправді. Це нагадує те, як атмосфера Землі робить Сонце червонішим і тьмянішим на заході Сонця.

Хоча можливість того, що пил затуманює світло від активних ядер галактик, визнавалася вже давно, її кількість викликала суперечки і багато хто вважав його незначним, кажуть автори роботи. У дослідженні астрофізики вивчили сім різних показників кількості пилу і виявили, що всі вони добре узгоджуються.

Результати показують, що в ультрафіолетовому діапазоні, де випромінюється більша частина енергії, типове активне галактичне ядро виділяє на порядок більше енергії, ніж вважалося раніше. При цьому, як відзначають автори роботи, кольори NGC 5548 типові для інших активних галактичних ядер, а значить, висновки можна поширити і на інші системи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button