Всесвіт

Вчені планують побудувати гігантський радіотелескоп

Традиційні оптичні телескопи масштабувати дуже складно і затратно, тому що виготовлення гігантських дзеркал вкрай трудомістка справа.

Інша справа радіотелескоп, який являє собою, по суті, антенне поле. Такі об’єкти, як VLA в Нью-Мексико або ALMA в Атакамі складаються з десятків порівняно невеликих антен, керованих як єдиний комплекс. Тепер же вчені захотіли збудувати GRAND — гігантський масив приймачів для виявлення нейтрино. Нейтрино — помітна частка, що її вкрай складно виявити через те, що вона не має заряду, схильна лише слабкому і гравітаційному впливу і тому проходить крізь детектори, не активуючи їх.

Однак нейтрино високих енергій можна виявити за непрямими ознаками, коли вони стикаються з іншими частинками і породжують безліч вторинних частинок. Ось їх-то і може засікти радіотелескоп, але є одна заковика — де саме ловити частинки?

Теоретична база дозволяє обчислити поведінку нейтрино, траєкторію його польоту і інші параметри, з аналізу вторинних частинок. Тут доречне порівняння з польотом снаряда і розльотом осколків від нього. Однак, щоб знизити похибку, треба вловити якомога більше частинок за раз, тому і задуманий GRAND. У його складі буде 200 000 окремих величезних антен, які в сукупності займуть 207 тис. кв. км площі. Для порівняння — це більше, ніж розміри штату Небраска, а він далеко не найменший у США.

Будувати GRAND будуть частинами, по 10 000 антен, для розміщення першого сегмента обрано гірський майданчик в Китаї. Тут найбільша ймовірність зловити вторинні частки відразу після зіткнення нейтрино з повітрям або скелями. Вважається, що перші нейтрино вдасться виявити вже до 2025-го, хоча будівництво триватиме до 2030-го. Насправді точних меж у проекту немає, і якщо вчені побачать успіх, то добудують необхідну кількість антен, в теорії зайнявши хоч всі важливі гірські хребти світу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button