Всесвіт

Фізики вивчають дивну силу, яка може виявитися могутнішою від гравітації

Якщо ви стежите за новинами про фізику Всесвіту, то, напевно, хоч раз, але стикалися з терміном «сила абсолютного чорного тіла». У 2013 році група вчених оголосила про виявлення існування незвичайної сили, яка потенційно може бути могутнішою від гравітації. А зараз дослідники з Сеарського державного університету Бразилії і Федерального університету Бразилії поділилися новими деталями про цей дивний феномен.


Термін «абсолютне чорне тіло» був вперше введений фізиком Густавом Кірхгофом в 1862 році. Абсолютні чорні тіла — це клас об’єктів, які при будь-якій температурі поглинають падаюче на них електромагнітне випромінювання у всіх діапазонах, але при цьому можуть випускати своє електромагнітне випромінювання будь-якої частоти. Незважаючи на назву, абсолютні чорні тіла володіють кольором. Одним з прикладів є нейтронні зірки.

Вважається, що абсолютні чорні тіла здатні вивільняти особливий тип термічного випромінювання, так званого «чернотільного випромінювання», яке одночасно може притягувати і відштовхувати об’єкти, що знаходяться поруч, впливаючи на внутрішню енергію тих же атомів і інших частинок. Цей вплив якраз і прийнято називати «силою абсолютного чорного тіла». Вчених в першу чергу цікавить те, як об’єкти, що відносяться до класу абсолютних чорних тіл і не завжди володіють високими показниками маси і температури, здатні створювати випромінювання, чия сила впливу може бути сильнішою навіть сили тяжіння. Взаємодія ж випромінювання абсолютного тіла (відштовхування) і сили абсолютного чорного тіла (тяжіння) часто стає об’єктом дослідження сфери квантової оптики.

У новому дослідженні бразильських вчених, результати якого були опубліковані в науковому журналі Europhysics Letters, фахівці задаються питанням про те, як екзотичні астрономічні тіла (відносяться до класу абсолютних чорних тіл), а також деформація оточуючого їх простору може впливати на силу абсолютного чорного тіла. У своїй роботі вчені провели обчислення топології, або деформації простору, що оточує як сферичні, так і циліндричні абсолютні чорні тіла, і з’ясували, як при цьому змінюється сила випромінювання кожного з них.

Дослідники встановили, що кривизна простору навколо сферичних об’єктів підсилює силу тяжіння. В той же час таких змін не буде спостерігатися в абсолютних чорних тіл циліндричної форми.

Яке ж це має відношення до принципів взаємодії космічних тіл? Даний ефект прямо поки не був визначений в лабораторних умовах, ні навіть поруч з об’єктами, що володіють масою Сонця, однак вчені впевнені, що ситуація буде зовсім іншою, якщо мова буде йти про надмасивні абсолютно чорні тіла.

«Ми думаємо, що сила абсолютних чорних тіл, присутня в умовах деформації простору навколо об’єктів, які можна віднести до класу абсолютно чорних тіл, і що володіють надвисокою щільністю, здатна надавати більш істотний вплив на навколишні об’єкти, ніж гравітаційне тяжіння об’єктів, всередині недеформуючого простору. Наприклад, на ті ж високозарядженні частинки, що формують аккреційні диски чорних дірок», — говорить провідний дослідник Челіо Муніз.

На думку вчених, розуміння сили впливу абсолютних чорних тіл і їх випромінювання допоможе нам у розробці більш точних моделей формування планет і зірок. А в перспективі і виявити особливу силу, так зване випромінювання Хокінга, згідно з яким чорні дірки здатні випромінювати елементарні частинки.

«Ця робота дозволяє розглянути відкриття, здійснене в 2013 році в більш широкому контексті», — підсумовує Муніз.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button