Наука

Чи можна вбити вірус ультрафіолетом?

Ідея про те, що ультрафіолет здатний знищувати хвороботворні бактерії, вже не нова: вперше про його дезінфікуючі властивості людство дізналося ще в 1878 році, коли ультрафіолет став активно застосовуватися в лікарнях і на фабриках. Надалі корисні властивості ультрафіолету стали застосовуватися і для знищення мікробів, що живуть у водопровідній воді, які виявилися стійкими до хімічних дезинфікуючих засобів, таких як хлор. Сьогодні ж, коли потреба в частій дезінфекції сильно зросла з-за спалаху коронавірусної інфекції, запит про придбання ультрафіолетового обладнання став одним з головних трендів серед користувачів західного інтернету. Однак чи правда, що ультрафіолет здатний вбити коронавірусну чи іншу інфекцію і так він безпечний для людини?

Можно ли убить вирус ультрафиолетом?
Ультрафіолет не тільки здатний знищувати патогенні бактерії, але може завдати людині шкоди

Ультрафіолетове випромінювання — це невидима частина сонячного світла, яка ділиться на три типи. Ультрафіолет типу А володіє найбільшою довжиною хвилі і здатний проникати в базовий шар шкіри людини. Ультрафіолет типу B має середню довжину хвилі і є причиною сонячних опіків. Ультрафіолет типу C має мінімальну довжину хвилі і використовується при зварюванні металів. Науково доведено, що ультрафіолетове випромінювання здатне знищувати мікробів.

Шкода ультрафіолетового світла

Ультрафіолет, вперше відкритий німецьким фізиком Іоганном Вільгельмом Ріттером в 1801 році, являє собою унікальне електромагнітне випромінювання, здатне знищувати шкідливі бактерії. Будучи складовою частиною сонячного світла, ультрафіолетове випромінювання впливає не тільки на навколишні нас бактерії, але і навіть впливає на загальне самопочуття людини. Так, відомо, що при хронічному недоліку сонячного ультрафіолету людина починає страждати хронічними депресіями, а її здоров’я поступово починає давати серйозні збої.

Однак, чи правда, що застосування ультрафіолету може захистити нас від інфекції COVID-19? І якщо так, можливо тоді епідемію здатна перемогти звичайна сонячна погода?

Як відомо, сонячне світло містить три типу УФ-випромінювання. По-перше, це випромінювання УФ-А, що становить переважну більшість ультрафіолетового випромінювання, що досягає поверхні Землі. Відомо, що саме УФ-А здатне проникати глибоко в шкіру, будучи при цьому основною причиною виникнення зморшок і пігментних плям.

Увага: В соляріях використовується випромінювання УФ-А, однак його інтенсивність більш ніж в 10 разів вище звичайного сонячного. Будьте гранично обережні і уважні під час відвідування соляріїв. А краще взагалі цього не робити, оскільки тривалий та інтенсивний вплив УФ-випромінювання шкодить здоров’ю.

Зловживання випромінюванням УФ-B, здатне зашкодити нашій шкірі і часто призводить до виникнення сонячних опіків і навіть раку шкіри, пише bbc.com.

Третій тип ультрафіолету — УФ-C — складається з найкоротшої хвилі світла і здатний руйнувати генетичний матеріал як людини, так і мікроорганізмів. На превелике щастя для всіх нас, УФ-С-випромінювання ефективно фільтрується озоном в атмосфері задовго до того, як воно досягає нашої тендітної шкіри, проте вчені навчилися використовувати цей вид ультрафіолету в корисних для людини цілях — наприклад, для зварювання металів.

Можно ли убить вирус ультрафиолетом?
Деякі види ультрафіолетового випромінювання здатні знищити генетичний матеріал живих організмів

Хоча ще не існує яких-небудь досліджень, які вивчають вплив УФ-C на COVID-19, у постраждалому від вірусу Китаї ультрафіолет активно використовується для дезінфекції поверхонь в найбільш відвідуваних громадських місцях і лікарнях.

Можно ли убить вирус ультрафиолетом?
Автобус дезінфікується з допомогою УФ-С в Шанхаї

Хоча УФ-С тепер застосовується практично повсюдно, його неправильне застосування може призвести до опіків навіть через кілька секунд після початку експлуатації. Набагато більш безпечним і природним методом дезинфекції поверхонь було і залишається Сонце, чиє світло досі застосовується при стерилізації води й навіть рекомендовано Всесвітньою організацією охорони здоров’я в якості засобу для знищення шкідливих бактерій. В якості прикладу того вчені наводять почастішання випадків грипу в Бразилії, які відбуваються під час місцевих лісових пожеж, коли дим розбавляє ультрафіолетове випромінювання Сонця.

Можно ли убить вирус ультрафиолетом?
Лісові пожежі в Бразилії призводять до виникнення спалахів грипу через придушення сонячного ультрафіолету смогом

Одне з досліджень показало, що чим довше частинки грипу піддавалися дії концентрованого сонячного світла, тим слабкіше ставали їх інфекційні властивості. На жаль, нині ніхто не знає, чи може ультрафіолетове випромінювання Сонця аналогічним чином впливати і на коронавірус, з-за чого його потенційне застосування у реальному житті може бути вкрай проблематично. Так, ми не знаємо, скільки саме часу необхідно для того, щоб знищити COVID-19 за допомогою сонячного світла і яка кількість енергії може знадобитися для цього. Крім того, дезінфекція людської шкіри за допомогою ультрафіолету призведе до значних її пошкоджень, тим самим збільшивши ризик розвитку раку шкіри.

Крім того, як тільки вірус виявиться всередині вашого тіла, навіть найбільша доза ультрафіолету вже не зможе допомогти при лікуванні інфекції.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button