Наука

Вчені назвали основні причини агресивності домашніх собак

Хоча собак називають «кращими друзями людини», нерідкі випадки, коли вони поводяться щодо людей та інших тварин агресивно. Бразильські дослідники вивчали взаємозв’язок між агресією собак та низкою морфологічних, екологічних та соціальних факторів. Дослідження опубліковано в журналі Applied Animal Behaviour Science.

Агресивна поведінка у домашньої собаки може доставити їй і власнику чимало проблем / © en.wikipedia.org

Історично агресивність собак асоціювалася виключно з породою, але за останні десять років стався зсув парадигми завдяки дослідженням, що зв’язує поведінкові профілі з такими факторами, як вік і стать собаки, її метаболізм і гормони. Тепер люди все частіше приходять до висновків, що одні тільки гени не гарантують цуценяті «злого» характеру — свій внесок повинні внести ранній досвід собаки, соціальне оточення і навіть особистість власника.

Щоб встановити, які основні причини агресивної поведінки у домашніх собак, дослідники з Університету Сан-Паулу (Бразилія) попросили власників 665 домашніх собак — як чистокровних, так і дворняг — заповнити три онлайн-анкети. У них були запитання щодо самого господаря, характеристик домашніх тварин, середовища, в якому вони жили, та будь-яких ознак агресивності собаки, таких як гавкіт або напад на незнайомців.

Результати аналізу заповнених анкет показали, що на агресивність впливає безліч факторів — від статі власника і самої тварини (собаки, що належали жінкам, поводилися менш агресивно, а суки на 40 відсотків рідше проявляли агресію до власника, ніж пси) до форми голови (у собак з короткою мордою, таких як мопси і бульдоги, агресія щодо господаря була на 79 відсотків імовірніше, ніж у собак з «нормальною» мордою) і ваги собаки (чим важче тварина, тим менш імовірно воно нападе на свою людину).

Також дослідники виявили, що собаки, які щодня гуляли з власниками, в середньому поводилися менш агресивно, ніж собаки, які постійно живуть вдома або випускаються на самовигул. А дресировані пси несподівано виявилися агресивнішими до інших собак (але не до людей), ніж ті, яких господарі не навчали в спеціалізованих «собачих школах».

Коротка морда у ші-тцу може забезпечити схильність до агресії / © the Spruce / Kevin Norris

Іншими словами, одна тільки порода не може гарантувати, що собака виросте злісною і неслухняною: її характер, як і характер людської дитини, визначатимуть безліч факторів — від статі і характеру власника до анатомічних особливостей і стану здоров’я. Так що щеня найбільш “агресивної” породи може жодного разу в житті не напасти на господаря. І навпаки, навіть кімнатна собачка в певних умовах може вирости «домашнім тираном».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button