Земля

Предки рослиноїдних динозаврів, ймовірно, були всеїдними

До такого висновку прийшли вчені з Великобританії, створивши реконструкцію мозку текодонтозавра, що відноситься до завроподоморфів, і з’ясувавши особливості його поведінки і дієти.

Реконструкція мозку текодонтозавр / © www.eurekalert.org

Дослідження опубліковано в Zoological Journal of the Linnean Society. Текодонтозаври, що жили близько 205 млн років тому, належать до підряду завроподоморфів, які, як відомо, відрізнялися гігантськими розмірами, довгою шиєю, товстими кінцівками та виключно рослиноїдних.

Типовий представник завроподоморфа – диплодок. Теконодонтозаври – дуже ранні представники завроподоморфів і можуть вважатися їх предковою формою. Вони були дрібніші за своїх нащадків, досягаючи в довжину до 2,6 метра, і важили до 40-70 кілограмів. В середньому ж ці тварини були розміром з велику собаку.

Вчені з Брістольського університету (Велика Британія) використовували передові методи візуалізації й тривимірного моделювання, щоб створити реконструкцію мозку текодонтозавра, взявши внутрішню частину його черепа – ендокрана. За допомогою такої технології можна дізнатися особливості поведінки динозавра і його смакові пристрасті, порівнюючи дані з інформацією про мозок інших динозаврів. І аналіз дійсно показав несподівані подробиці.

З’ясувалося, що текодонтозавр мав великі розміри так званих флокулярних часток, розташованих в задній частині мозку. Ці ділянки відповідають за балансування тіла, тому вчені вважають, що тварина була двоногою. Крім того, ті ж частки мозку пов’язані з контролем рухів шиї та очей: це, на думку дослідників, вказує на те, що текодонтозаври були досить моторними істотами й були здатні фіксувати погляд в одному положенні при інтенсивному бігу.

Будова зубів динозавра говорить про те, що основою його раціону служила рослинна їжа. Він мав пристосування для гарної фіксації погляду при пересуванні: це може свідчити про те, що динозавр полював. Тому палеонтологи припускають, що текодонтозаври могли харчуватися як рослинністю, так і м’ясом, а значить, були всеїдними.

Ще одним цікавим нюансом стали особливості будови внутрішнього вуха тварини, які вказують на те, що динозавр добре чув і розрізняв голоси з різною тональністю. Це може говорити про деяку соціальність завроподоморфів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button