Технології

Представлений перший рідкий протез сітківки

Італійські вчені розповіли про новий, швидший, ефективніший і до того ж менш інвазивний метод лікування таких хвороб, як пігментний ретиніт і вікова дегенерація жовтої плями. В основі розробки — фотоактивні полімерні наночастинки.

Фотоактивного наночастинки (червоний колір) покривають мембрану нейрона сітківки (ядро синього кольору) / © IIT-Istituto Italiano di Tecnologia (М. Браміні)

Вчені з Італійського технологічного інституту (Генуя) розробили революційний рідкий протез сітківки. Як повідомляється в дослідженні, опублікованому напередодні в журналі Nature Nanotechnology, протез допоможе боротися з такими захворюваннями, як пігментний ретиніт (спадкове, дегенеративне захворювання очей, яке викликає сильне погіршення зору і часто призводить до сліпоти) та вікова дегенерація жовтої плями.

Штучна сітківка в рідкій формі імітує властивості біоматеріалу і володіє високим просторовим дозволом. Вона складається з водного компонента з фотоактивними полімерними наночастинками (їх розмір не перевищує 350 нанометрів), які, за словами вчених, поводяться як «крихітні фотоелектричні елементи» на основі вуглецю і водню. Саме ці наночастинки покликані замінити пошкоджені фоторецептори (світлочутливі сенсорні нейрони сітківки ока).

Автори роботи провели експеримент (поки що на доклінічній стадії, на гризунах), в результаті яких з’ясувалося, що природна світлова стимуляція наночастинок викликає активацію нейронів сітківки, позбавлених дегенерації, і імітує те, як працюють здорові фоторецептори. У підсумку завдяки рідкому протезу гризунам повернули функціональний зір.

Принцип введення нової штучної рідкої сітківки / © IIT-Istituto Italiano di Tecnologia (М. Браміні)

У порівнянні з іншими існуючими методиками й розробками, новий рідкий протез являє швидкий, ефективний і менш небезпечний метод проведення операцій: він має на увазі мікроін’єкції маси наночастинок безпосередньо під сітківку, де вони замінюють старі фоторецептори. Водночас зберігаються переваги полімерних протезів, які володіють природною чутливістю до світла і не вимагають носіння окулярів або іншого захисту.

«Наші результати підкреслюють потенційну значущість наноматеріалів у розробці протезів сітківки другого покоління для лікування дегенеративної сліпоти і являють собою важливий крок вперед, — зазначив Фабіо Бенфенаті, один з авторів дослідження. — Створення штучного рідкого імплантату сітківки має великий потенціал. Включення фотоактивних полімерів в частинки, які менше, ніж фоторецептори, підвищує взаємодію з нейронами сітківки й дозволяє легко охопити всю поверхню сітківки й масштабувати фотоактивацію на рівні одного фоторецептора».

Тепер вчені планують продовжити експерименти та випробування, щоб підтвердити свої результати й перейти безпосередньо до лікування людей.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button