Наука

Препарат «усуває витоки» в гематоенцефалічному бар’єрі для лікування Альцгеймера

Вчені синтезували молекули для відновлення коректної роботи захисного бар’єру мозку і запобігання розвитку неврологічних захворювань. Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Дослідники зі Стенфордського університету синтезували молекули, які впливають на гематоенцефалічний бар’єр (ГЕБ) мозку і відновлюють його нормальну роботу. Лікування може запобігти розвитку різних неврологічних захворювань, пов’язаних з порушенням роботи ГЕБ — розсіяного склерозу, хвороби Альцгеймера і раку мозку.

Гематоенцефалічний бар’єр — це напівпроникна оболонка всередині кровоносних судин, що живлять мозок. У нормальному стані він запобігає потраплянню патогенів і токсинів, одночасно забезпечуючи постачання мозку поживними речовинами. Якщо робота ГЕБ погіршиться, то ракові клітини, які проникли через бар’єр, можуть перерости в пухлини, а надлишок лейкоцитів може викликати аутоімунну реакцію і привести до розвитку розсіяного склерозу.

Дослідники зі Стенфорда вивчили молекули, які можуть «встановлювати ізоляцію в протікаючий бар’єр». Вони сконцентрувалися на роботі сигнального шляху Wnt, який, як показали попередні дослідження, допомагає підтримувати функціонування ГЕБ. Дослідники ідентифікували молекулу L6-F4-2, яка активує рецептор FZD4 в ендотеліальних клітинах кровоносних судин головного мозку. Вплив молекули на рецептор призводить до підвищення ефективності передачу сигналів Wnt в 100 разів.

Вчені протестували вплив L6-F4-2 на мишах з генетичною мутацією, через яку аналог ГЕБ (бар’єр, що захищає сітківку ока) стає проникним для токсинів. Під впливом препарату кровоносні судини у оброблених мишей стали більш щільними і менш проникними, ніж раніше. В іншому експерименті аналогічна терапія зміцнила гематоенцефалічний бар’єр навколо мозочка у мишей з генетичним дефіцитом.

В іншому експерименті вчені досліджували вплив молекул на розвиток і перебіг інсульту. Аналіз показав, що введення мишей L6-F4-2 зменшувало тяжкість захворювання, покращувало виживаність тварин і допомагало усувати витоку, що виникли в кровоносних судинах.

Продірявлений гематоенцефалічний бар’єр є поширеним шляхом для багатьох захворювань головного мозку, тому можливість ізолювати бар’єр була довгою метою в медицині, – говорить Келвін Куо, співавтор дослідження

Хоча для початку повноцінного застосування препарату в медицині буде потрібно проведення клінічних випробувань, щоб підтвердити ефективність і безпеку такої терапії для людей, дослідники вважають, що поточні результати дають надію на можливість лікування багатьох неврологічних захворювань в майбутньому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button