Технології

Програму навчили читати наукові роботи і створювати молекули

Дотепер роботам-хімікам потрібні були інструкції від людей, складання яких забирало багато часу. Нова програма може аналізувати текст наукових робіт і складати з нього схему синтезу.

Хіміки з Університету Глазго придумали алгоритм, який здатний автоматично перекладати текст наукових робіт в інструкції по синтезу сполук. Ці інструкції можна відправити роботу, який сам створить речовини.

Ліверпульський університет

Сьогодні синтез сполук, особливо органічних, являє собою досить трудомісткий процес. Чим складніша кінцева молекула, тим більше хімічних перетворень необхідно здійснити, щоб її створити. Цим, як правило, займаються люди, і процес синтезу може займати кілька днів. Тому вчені намагаються створити роботів і програми, які могли б самостійно створювати ті чи інші молекули по завантажених в них інструкцій.

Тепер дослідники з Університету Глазго змогли створити «хімічний процесор» – доступного настільного робота, який здатний виконувати повторювану і трудомістку роботу по синтезу хімічних сполук. Раніше інші вчені вже створювали роботів-хіміків на різних операційних системах, але всі вони вимагали трудомісткого написання коду під кожну синтезуючу речовину.

Англійські хіміки знайшли швидший шлях: вони створили програму, яка «читає» наукові статті, розшифровує все, що в них написано і переводить текст в інструкції по синтезу хімічних сполук. Дослідники розробили комп’ютерну програму під назвою SynthReader для сканування наукових робіт і розпізнавання розділів, в яких описуються процедури органічного та неорганічного синтезу.

SynthReader автоматично розбиває ці процедури на прості інструкції та зберігає їх в новому форматі XDL з відкритим вихідним кодом. Файли XDL є хімічними інструкціями, які може прочитати будь-який хімічний робот. Команда створила простий у використанні інтерфейс під назвою ChemIDE для інтеграції з будь-якою роботизованою системою. Цей інтерфейс дозволяє перетворити код інструкцій XDL в хімічні речовини. Єдине, що потрібно від людини – це забезпечити правильну настройку обладнання, необхідного роботу для виготовлення молекул.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button