Наука

Простий каталізатор очистить забруднену воду на Землі і грунт на Марсі

Американські вчені створили відносно простий каталізатор, який видаляє перхлорати із забрудненої води на Землі і грунту на Марсі.

Перхлорати (складаються з одного атома хлору і чотирьох атомів кисню) є потужними окислювачами. Найчастіше їх використовують в ракетному паливі, а також у феєрверках і факелах. Вони також з’являються як побічний продукт чистячих хімікатів і засобів для знищення бур’янів. Саме тому часто забруднюючі речовини виявляються в грунті і воді. У великих кількостях перхлорати викликають захворювання щитовидної залози і інші проблеми зі здоров’ям.

Але проблема з перхлоратами існує не тільки на Землі – їх виявили в грунті на Марсі, що утруднити майбутнім колонізаторам організацію сільського господарства. Зараз забруднюючі речовини можна видалити за допомогою декількох процесів, але вони дорогі і трудомісткі. І це без проблем з доставкою на Червону планету.

В рамках нового дослідження вчені з Каліфорнійського університету в Ріверсайді знайшли простий спосіб знизити вміст перхлоратів у воді за один прийом і без використання високих температур або тиску. Каталізатор процесу складається з трьох досить поширених інгредієнтів: добрива, відомого як молібдат натрію, органічного ліганду, званого біпірідіном, і паладію. За допомогою невеликої кількості газоподібного водню три інгредієнти працюють разом, щоб швидко і майже повністю зруйнувати перхлорат.

Каталізатор активніше аналогів і перетворює понад 99,99% перхлорату в хлорид незалежно від початкової концентрації забруднювача, відзначають вчені.

Відзначаються, що новий каталізатор добре працює в широкому діапазоні можливих концентрацій забруднювача – від менше 1 мг на літр до 10 г на літр.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button