Земля

Кліматичні «гойдалки» в Африці порахували одним з факторів еволюції людини

Вчені з’ясували, що розвитку нашого виду сприяли, можливо, не загальне похолодання і посуха на Чорному континенті, а періоди підвищення і зниження температури.

 

Кліматичні «гойдалки» в Африці порахували одним з факторів еволюції людини / © Getty images

Робота опублікована в журналі PNAS. Вважається, що загальне похолодання, яке відбулося на планеті близько одного мільйона років тому і призвело до осушенню клімату в Африці, сприяло тому, щоб наші предки спустилися з дерев і встали на дві ноги. Однак міжнародна група вчених, провівши власне дослідження, зробила інші висновки.

Вони об’єднали 11 кліматичних архівів зі всієї Африки за останні 620 тисяч років, щоб ясніше зрозуміти картину того, коли і де на континенті переважали вологі і посушливі умови. В результаті їм вдалося виявити виразні кліматичні «гойдалки» – схожі на ті, які створюють цикли Ель-Ніньо і Ла-Нінья (коливання температури поверхневого шару води в Тихому океані, які короткочасно впливають на клімат на планеті).

Але головною рушійною силою таких змін близько мільйона років тому в Африці були не ті цикли, а, як вважають дослідники, так звана циркуляція Уокера, яка, втім, теж пов’язана з Ель-Ніньо. Циркуляція Уокера – концептуальна модель повітряного потоку в тропіках в нижніх шарах атмосфери, яка впливає на кількість опадів і періоди посухи в тропіках.

Вчені з’ясували, що вологі і посушливі регіони в ті часи в Африці зміщувалися між сходом і заходом в масштабі часу близько 100 тисяч років. Причому кожен з цих кліматичних зрушень супроводжувався великими змінами флори і фауни ссавців.

Зрозуміло, подібні коливання клімату не були єдиним фактором ранньої еволюції наших предків, але вчені припускають, що між ними все ж був досить тісний зв’язок. Адже еволюційна історія багатьох інших африканських видів почалася приблизно в цей же період і була, на думку авторів, пов’язана з коливаннями посушливих і вологих періодів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button