Людина

Психологи пояснили, як ревнощі зміцнюють дружбу

Люди можуть відчувати ревнощі не тільки до чоловіка або романтичного партнера, але і один до одного. Іноді це почуття навіть здатне принести користь.

Image by Luisella Planeta Leoni from Pixabay

Ревнощі часто вважають почуттям деструктивним, які погано впливають на взаємини. Але в деяких випадках вони можуть бути корисними для дружби – особливо в умовах пандемії коронавірусу. Стаття про це опублікована у виданні Journal of Personality and Social Psychology.

Почуття ревнощів виявилося пов’язано з цінністю дружби, а також з мотивованим поводженням, яке його підтримує, кажуть дослідники.

«Друзі – це не просто веселощі. Вони є важливим ресурсом, особливо в нашій ситуації, – говорить співавтор дослідження Джеймі Арона Кремс. – Друзі надають підтримку під час конфлікту, захищають від самотності і навіть можуть надати ресурси для підтримки життя <…>. Ми хотіли зрозуміти, як працює механізм підтримки дружніх відносин, і виявили, що почуття ревнощів може діяти як інструмент для посилення дружби ».

Далеко не всі загрози для дружби викликали почуття ревнощів. Так, якщо найкращий друг надовго їде, то люди частіше відчувають печаль і гнів. Однак в тому випадку, коли дружбі загрожує інша людина – наприклад, новий романтичний партнер або колега, – саме ревнощі стають переважаючим почуттям. Їх сила при цьому залежить від того, наскільки ймовірно, що «стороння загроза» замінить когось в дружбі. Так, романтичні відносини зазвичай викликають менше побоювань, ніж, наприклад, новий товариш за інтересами.

Виникнення почуття ревнощів, в свою чергу, було пов’язано з поведінкою, спрямованою на усунення цієї «сторонньої загрози», – таким, як маніпулювання емоціями і «монополізація» спілкування.

«Така поведінка називається« оберігання друга », воно зустрічається в різних [людських] культурах, а також у тварин. Дикі коні, як відомо, кусають і штовхають інших самок », – наводить приклад одна з авторів роботи Кіла Вільямс.

Але при цьому не всі дії по захисту друзів зосереджені на спробах контролювати кращого друга; ревнощі також спонукають людей стати кращими друзями.

«Ревнощі іноді бувають сигналом про те, що дружба знаходиться під загрозою, і цей сигнал може допомогти нам почати діяти і інвестувати в дружбу, якою ми, можливо, раніше нехтували», – резюмують дослідники.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button