Всесвіт

Радіація на Марсі може пошкодити мозок майбутніх колоністів

В той час, як про життя на Червоній планеті мріють не тільки наукові фантасти і кінорежисери, у вчених з’явилися не дуже радісні новини для майбутніх колоністів. Річ у тому, що результати останнього дослідження, опублікованого в журналі eNeuro, показали, що космічна радіація є набагато більш серйозною загрозою для здоров’я, ніж вважалося раніше. Дослідження піднімає нові проблеми, пов’язані з наслідками отримання низьких доз радіації протягом семи місяців. Саме стільки знадобиться космонавтам, щоб долетіти до Землі на Марс.

Як радіація пошкоджує мозок?

Використовуючи лабораторних щурів в якості піддослідних, дослідники виявили, що «реалістичний вплив низької дози радіації викликає серйозні нейрокогнітивні ускладнення, пов’язані з порушеною нейротрансмісією», в тому числі «зниження збудливості нейронів гіпокампу та порушення довгострокової потенціації гіпокампу та кори головного мозку». Іншими словами, ці неврологічні ефекти проявили себе як серйозні порушення здатності до навчання і запам’ятовування інформації. Дослідники встановили, що у щурів спостерігалися ознаки того, що їх здатність до навчання і запам’ятовування інформації істотно порушена. Більш того, тварини виявляли значну тривогу. Врешті-решт, космос — не найкраще місце, в якому може опинитися людина під час панічної атаки.

Автори дослідження вважають, що їх робота розповідає про суттєві несприятливі наслідки космічної радіації на мозок і вказують на підвищений ризик, пов’язаний з майбутніми планами NASA щодо подорожей на Марс. Нагадаємо, що в 2017 році президент США Дональд Трамп доручив доставити перших колоністів на Червону планету до 2033 року. Незабаром після цього, NASA розкрили багатоетапний план освоєння далекого космосу і освоєння Марса. Більш того, фахівці заявили, що протягом найближчих 25 років на Марсі з’являться перші люди.

Одержимість Червоною планетою

Мабуть, сьогодні тільки ледачий нічого не чув про плани завоювання нашого найближчого сусіда по Сонячній системі. Відомий винахідник і засновник компанії SpaceX Ілон Маск, посилено працює над тим, щоб побудувати космічні апарати, які зможуть зробити подорожі на інші планети реальністю.

Але не всі дотримуються оптимізму щодо майбутніх польотів на інші планети. Американський інженер і за сумісництвом популяризатор науки Білл Най розкритикував розмови про колонізації Червоної планети, відзначаючи загальну нездатність планети підтримувати людське, і ймовірно, будь-яке інше життя.

«Ніхто не збирається зупинятися на Марсі, щоб створити сім’ю і виростити покоління марсіан. Це просто нерозумно, тому що там холодно. І майже немає води. На Марсі немає абсолютно ніякої їжі, і головне, я просто нагадую цим хлопцям, що там немає чим дихати».

З Найєм солідарний відставний астронавт Кріс Хедфілд, який заявив, що не тільки у NASA немає засобів для доставки людей на Марс, але й у приватних космічних компаній, таких як Blue Origin і SpaceX.

Однак незважаючи на те, що нові проблеми, озвучені дослідниками, потребують більш глибокого вивчення, ентузіасти та інженери навряд чи відмовляться від своїх планів з освоєння Червоної планети. Швидше за все, будуть розроблені нові рішення — можливо, у вигляді нових пристосувань або навіть нейропротекторних добавок для захисту від шкідливого впливу радіації. Врешті-решт, вже сьогодні людство досягло неймовірних успіхів у багатьох областях, так що не виключено, що представники Homo Sapiens коли-небудь будуть борознити космічні простори.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button