Всесвіт

Раптова смерть галактики-монстра поставила астрономів в глухий кут

Дослідники виявили стародавню надмасивну галактику, у якої раптово перестали народжуватися зірки. Гідного пояснення цьому явищу у вчених поки немає, хоча є цікаві версії.

Відкриття описано в науковій статті, опублікованій у виданні Astrophysical Journal.

Галактика, позначена як XMM-2599, знаходиться дуже далеко від Землі. Астрономи побачили її такою, якою вона була 12 мільярдів років тому, коли Всесвіту було всього 1,8 мільярда років зроду.

Сумарна маса зірок в цій системі оцінюється в 300 мільярдів сонць. Утворення настільки багате світилами галактики в такі давні часи — саме по собі надзвичайна подія. Хоча сучасні моделі допускають це, такі об’єкти повинні бути вкрай рідкісними.

Але ще більш незвичайна історія. Проаналізувавши спектр галактики, отриманий на оптичному телескопі Keck I, дослідники виявили дивовижну картину.

Всі зірки XMM-2599 сформувалися в одну бурхливу епоху, коли темп зореутворення перевищував тисячу сонячних мас в рік (для порівняння: в Чумацькому Шляху сьогодні він становить близько однієї сонячної маси в рік). В той момент вона майже напевно виглядала як деякі вкрай далекі і багаті пилом галактики з інтенсивним зореутворенням, нещодавно відкриті в інфрачервоні телескопи.

Провівши сотні мільйонів років в такому режимі, XMM-2599… припинила породжувати нові світила взагалі.

“В ту епоху дуже небагато галактик припинили утворювати зірки, і жодна з них не є такою масивною, як XMM-2599”, — констатує співавтор статті Джилліан Вілсон (Gillian Wilson) з Каліфорнійського університету в Ріверсайді.

Внезапная смерть галактики-монстра поставила астрономов в тупик

Можливий еволюційний шлях галактики XMM-2599.
Ілюстрація NRAO/AUI/NSF/B. Saxton; NASA/ESA/R. Foley; NASA/StScI.

На ілюстрації зліва направо показаний можливий еволюційний шлях XMM-2599. Від масивної і багатої пилом галактики з інтенсивним утворенням зірок до зоряної системи, що складається зі старих червоних світил і потім до центру найяскравішого скупчення галактик.

Така раптова зупинка зореутворення — в деякому сенсі смерть галактики — не має пояснення. Вчені можуть лише припускати, що сталося. Не виключено, що причиною катастрофи стала активність центральної чорної діри.

Оскільки дослідники не знають, чому припинилося формування нових світил, важко сказати, що ця зоряна система схожа сьогодні (ми не можемо цього побачити, оскільки випущене нею недавно світло до нас ще не дійшло і дійде дуже нескоро).

Окреме питання, що відбувається навколо XMM-2599. Є ймовірність, що завдяки величезній масі вона притягнула до себе навколишні галактики.

“Можливо, протягом наступних 11,7 мільярда років космічної історії XMM-2599 стала центральним членом одного з найяскравіших і масивних скупчень галактик в локальному Всесвіті”, — припускає співавтор статті Майкл Купер (Michael Cooper) з Каліфорнійського університету в Ірвайні.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button