Всесвіт

Рентгенівська обсерваторія спостерігала наслідки «Великого спалаху» XIX століття (фото+відео)

Обсерваторія «Чандра» показує, як наслідки вибуху продовжують поширюватися крізь космос.

Дослідники об’єднали дані 20 років спостережень за подвійною зоряною системою Ета Кіля. Знімки показують, як матеріал зоряного виверження, що стався 180 років тому («Великий спалах»), продовжує поширюватися в космос зі швидкістю понад 7 млн км / год.

Відеозапис, опублікований командою рентгенівського телескопа «Чандра», включає дані спостереження за зоряною системою Ета Кіля за 1999, 2003, 2009, 2014 і 2020 роки. Астрономи об’єднали спостереження «Чандри» разом з даними космічного телескопа XMM-Newton.

Спостереження за Ета Кіля за допомогою обсерваторії «Чандра»

Ета Кіля — це система, що складається з двох масивних зірок (одна приблизно в 90 разів перевищує масу Сонця, а інша, як вважають, приблизно в 30 разів важче Сонця). В середині XIX століття в системі стався величезний вибух, який астрономи назвали «Великий спалах». Під час цієї події зірка викинула масу, яка в 10 – 45 разів перевищує сонячну. Він перетворився в пару щільних сферичних газових хмар — туманність Гомункул.

Комбіноване зображення Ета Кіля. Зображення: X-ray: NASA / SAO / GSFC / M. Corcoran et al; HST: NASA / ESA / STScI; Image Processing: NASA / CXC / SAO / L. Frattare, J. Major, N. Wolk

Близько 50 років тому навколо туманності Гомункул виявили яскраве рентгенівське кільце. Дані багаторічних спостережень, а також глибоке зображення, отримане шляхом складання даних, розкривають мінливу історію зірки, включаючи швидке розширення кільця і раніше невідому слабку рентгенівську оболонку за його межами.

Ми інтерпретували цей слабкий рентгенівський снаряд як вибухову хвилю Великого виверження в 1840-х роках. Він розповідає важливу частину передісторії Ця Кіля, яку інакше ми б не дізналися, – говорить Майкл Коркоран, співавтор дослідження з Центру космічних польотів імені Годдарда НАСА 

Дослідники вважають, що матеріал був викинутий з Ета Кіля задовго до «Великого спалаху» 1843 року — десь між 1200 і 1800 роками. Пізніше швидка вибухова хвиля «Великого спалаху» прорвалася через космос, зіткнувшись з матеріалом і нагрівши його до мільйонів градусів, створивши яскраве рентгенівське кільце.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button