Екологія

Річка Меконг обміліла до рекордних значень

Рівень води в Меконзі, найбільшої річки Південно-Східної Азії, яку називають «матір’ю вод Ганг», впав до рекордно низьких позначок за 100 останніх років. Експерти попереджають, що обміління може мати руйнівні наслідки для десятків мільйонів людей, які живуть і працюють вздовж річки, а також для річкових мешканців, повідомляє National Geographic.

Криза настала ще в кінці травня, коли затримався наступ довгоочікуваних мусонних дощів. Посушливі умови зберігались і протягом липня. Дощі, що почалися на більшій частині річкового басейну, і повільно зростаючий рівень води поки не рятують Меконг від критичного обміління. Крім того, як кажуть експерти, ситуація ускладнилася людським фактором. Гідроелектростанції в Китаї і Лаосі, розташовані вище за течією, затримували воду для своїх власних потреб.

Багато фермерів, які спеціалізуються на вирощуванні рису, не змогли його посадити, що явно викликає побоювання у значному скороченні врожаю в регіоні цієї осені. Також є загроза, що буде зірваний нерест риби – не менш важливої і популярної складової їжі у місцевих і один з найбільш прибуткових промислів у світі. Ще більш тривожним сигналом того, що сталося обміління є те, що посухи і порушення руху водного потоку річки стануть більш поширеними явищами, а це в кінцевому підсумку може призвести до краху всієї екосистеми.

І все-таки експерти роблять наступний висновок: не применшуючи кліматичних наслідків, які спостерігаються на планеті (однією з причин посухи стала зміна клімату), критичне зниження рівня води є ще й справа рук людини – неконтрольований видобуток піску в руслі Меконгу і прилеглих річках, будівництво дамб в середній течії, їх експлуатація з урахуванням тільки власної вигоди.

Вчені сподіваються, що Меконг ще можна врятувати, відмовившись від планованого будівництва додаткових гребель. Однак для цього держави, через території яких протікає велика річка, повинні сісти за стіл переговорів і вирішувати проблему спільно. Однак на сьогодні кожна країна думає і вирішує власні питання, не хвилюючись про майбутнє величезного регіону.

Кнопка «Наверх»
Закрыть