Технології

Роботи замінять людей вже протягом 50 років

З урахуванням величезного технологічного прогресу, який спостерігався в останнє десятиліття, п’ятдесяти років вистачить, щоб роботи замінили людей у певних видах діяльності. У зв’язку з цим, поки ще не занадто пізно, людству необхідно ретельно розробити правила і визначити межі. Таке тривожне попередження прозвучало з вуст Луки де Амброджі, керівника напряму досліджень і аналітики в області штучного інтелекту (ШІ) у глобальній інформаційній компанії IHS Markit, розташованої в Лондоні.

Як зазначає Амброджі, сьогодні світ знаходиться в так званій «вузької» ері ШІ. Поки він, в основному, «слабкіший» від людини; рівність або перевага досягається лише у відношенні деяких обмежених завдань. Проте, якщо зробити крок на 50 років вперед, можна потрапити в світ, який нагадує наукову фантастику. Різниця лише в тому, що це вже не буде якась «вигадка». Настане епоха мультимодального ШІ, порівнянного з людським інтелектом у всіх сенсах.

«Навіть якщо наш мозок, як і раніше буде мати переваги, і люди будуть залишатися більш динамічними і універсальними, електроніка зможе перевершити людей в ряді конкретних функцій, як це відбувається сьогодні, від машинного зору до розпізнавання мовлення», – пояснив експерт.

Однак, попереджає Амброджі, подібна ситуація руйнує суспільство – по мірі його розвитку почнуться серйозні наслідки для безпеки даних, праці та етики. Найбільш важливо, на думку експерта, не дати машинам стати здатними замінити людей. Як підкреслює Амброджі, людству потрібно повернутися до питань етики. Поширена думка, що ШІ і керовані ним пристрою (роботи) призведуть до зростання добробуту в усьому світі. Насправді регулюючим органам і керівникам доведеться постаратися, щоб від цього виграли всі люди, а не жменька корпорацій.

Заглядаючи в майбутнє, Амброджі розглядає також ідею про те, що одного разу у роботів з’явиться свідомість – а отже, вони стануть вважатися незалежними формами життя. Експерт зазначає, що свідомість походить з досвіду, як видно по поведінці людей, яка дуже серйозно різниться залежно від регіону. Це справедливо і для ШІ, тому що досвід відтворюваний. На його думку, такий розвиток подій цілком може стати реальністю, хай і не у наступні 50 років.

Ці міркування приводять нас до найважливішого питання: чи зможуть люди, яких «замістили» роботи, придбати іншу кваліфікацію та отримати можливість приносити користь суспільству? На це у Амброджі також готова відповідь і полягає вона у появі «надлюдини»:

«Поки ми не спостерігаємо цього, але ясно, що в майбутньому проблема може бути вирішена. Людський інтелект може бути покращений за допомогою імплантації чіпа ШІ».

Можливо, багатьох людей подібні міркування наведуть на думки про апокаліпсис, викликаний ШІ. Як повідомляє Катаріна Буххольц з компанії Statista, згідно з опитуванням, проведеним Центром керування штучним інтелектом Оксфордського університету, багато американців бояться, що в майбутньому механізми штучного інтелекту стануть занадто «розумними». Відповідаючи на питання про те, який вплив матиме високорівневий машинний інтелект на людство, 34 відсотки респондентів відповіли, що він буде негативним, причому 12% вибрали варіант про можливе вимирання людини. Лише 27 відсотків опитаних висловили впевненість у позитивному результаті; 21 відсоток респондентів вважали, що ШІ не сильно змінить майбутнє, а ще 18 відсотків сказали, що вони не знають, який вплив матиме ШІ.

Коли учасників опитування попросили оцінити можливий негативний результат від технології ШІ, американці назвали апокаліпсис, пов’язаний зі штучним інтелектом, більш катастрофічним, ніж можлива відмова від розв’язання проблеми зміни клімату, хоча і вважали перше менш імовірним.

Більшість опитаних (50 відсотків) заявили, що у створенні та відповідальному управлінні технологіями ШІ найбільше довіряють університетським дослідникам. Американські військові, які набрали 49 відсотків, посіли друге місце. Крім того, в плані передових технологій штучного інтелекту американці більше довіряють Microsoft (44 відсотки), ніж Amazon (41 відсоток), Google (39 відсотків), Apple (36 відсотків) або Facebook (18 відсотків).

В цілому, більшість респондентів погодилися з тим, що роботи та інші системи штучного інтелекту потребують ретельного нагляду. Попри побоюванням, більша частина опитаних погодилась з тим, що машинний інтелект високого рівня все ж варто розвивати.

Опитування також показало, що респонденти недооцінюють поширеність технології штучного інтелекту. У той час як опитані справедливо припускали, що автомобілі без водія і віртуальні помічники використовують механізми ШІ та машинного навчання, набагато менша кількість людей вказало на Google Translate або Google Search в якості продуктів, які також застосовують ці технології.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button