Земля

Розкрито парадокс яскравих тварин: як вони вижили і хижаки їх не з’їли

Три біолога-еволюціоніста вирішили парадокс апосематизму: вони з’ясували, як тваринам з яскравим забарвленням вдалося еволюціонувати і їх не знищили хижаки.

В рамках нового дослідження Карл Леффлер-Генрі, Чангку Канг і Томас Шерратт провели аналіз генеалогічного древа більше 1 000 видів жаб, саламандр і тритонів.

Апосематизм, або застережливе забарвлення — в поведінковій біології яскраве забарвлення тварин, за допомогою якої вони сигналізують потенційним хижакам не тільки про свою присутність, але також про свою неїстівність і/або захисту. Є протилежністю камуфляжу.

На думку вчених, існує «еволюційний парадокс апосематизму» — на ранньому етапі еволюції будь-яка особина, що відрізняється від камуфляжної, моментально поїдається хижаком, тобто існує область непереборного негативного відбору. Іншими словами, неясно, як могли з’явитися тварини з апосематизмом. Тварин, які виділяються, як правило, ловлять і з’їдають першими, що запобігає появі ще більш яскравих кольорів.

Нове дослідження показало, що еволюція апосематизму, ймовірно, представляла (і представляє досі) собою поетапний процес. Наприклад, предки Phyllobates terribilis, золотої жаби-стрілки, спочатку були не дуже яскравими, а потім їх колір був все більш насиченим і помітним. Це частина сигнального механізму хижака. Потім жаби виробляли інші стримуючі фактори, такі як неприємні на смак бородавки або смертельна отрута. Потім забарвлення ставало ще помітніше і так далі, по наростаючій.

У підсумку на сьогодні неонові яскраві кольори P. terribilis не приваблюють хижаків, а попереджають їх про серйозні ризики, пов’язані з нападом на нього або поїданням. Простий дотик до шкіри такої жаби може привести до серйозних наслідків, таким як набряк, нудота і параліч.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button