Земля

Розквіт стародавньої культури збігся з розвитком жіночності у предків людей

Згідно з новітніми даними, отриманими в результаті антропологічних досліджень, розквіт культури, мистецтва і техніки створення знарядь праці виник 50 тисяч років тому. Однак перші Homo sapiens з’явилися значно раніше – близько 200 тисяч років тому. Що ж гальмувало розвиток прогресу і чому все змінилося півсотні тисяч років тому?

foto_cikavosti_05.08.2014-012

 

Результати нового дослідження, викладені в статті журналу Current Anthropology, вказують на те, що пропорції людського черепа змінилися в той час таким чином, що рівень тестостерону у більш сучасних людей значно знизився порівняно з першими Homo sapiens. Так вийшло, що розквіт культури збігся – випадково чи ні – зі зростанням жіночності і падінням рівня тестостерону у стародавніх людей.

“Сучасні моделі людської поведінки забезпечують науковий прогрес, розвиток мистецтва і культури. Все це з’явилося у нас виключно завдяки тому, що ми обрали більш адекватний темперамент, як основний поведінковий патерн”, – говорить провідний автор дослідження Роберт Сієрі (Robert Cieri) з університету Юти.

У рамках експерименту антропологи проаналізували 1400 давніх людських черепів з різних періодів. Вони прийшли до висновку, що розвиток соціуму наступив відразу за тим, як люди стали добрішими один до одного, а з біохімічної точки зору це відповідає зниженню рівня тестостерону.

Читайте також: Марихуана перетворює чоловіка на жінку

На зовнішності наших предків ці зміни також відбилися: важкі широкі брови зникли, голови округлилися, риси обличчя в цілому стали м’якшими. Єдине, чого поки що не можуть зрозуміти вчені, чому у стародавніх людей знизився рівень гормону в крові або чому у них виявилося менше рецепторів для тестостерону.

Команда зоологів на чолі з Брайаном Хейром (Brian Hare) встановила логічний зв’язок між еволюцією стародавніх людей і сучасних тварин. У класичному дослідженні сибірських лисиць вчені з’ясували, що ці тварини колись були набагато менш агресивно налаштовані до декількох етапів еволюційної селекції.

“Спостереження за аналогічними змінами у тварин дозволить нам розібратися і в людській поведінці”, – пояснює Хейр, який також займається вивченням найдавніших предків людей – шимпанзе, бонобо, та інших мавп. Він намагається знайти відповідь на питання про те, чому шимпанзе виявляються більш агресивними і полохливими, тоді як бонобо відкриті і миролюбні.

За словами Хейра, ці мавпи розвивалися по-різному і, відповідно, навчилися по-різному реагувати на соціальний стрес. У період статевого дозрівання самці шимпанзе відчувають різкий стрибок тестостерону і стають більш агресивними, тоді як у бонобо замість цього спостерігається лише зростання рівня кортизолу, гормону стресу. Відповідно, соціальні взаємодії і риси обличчя у цих двох видів приматів також сильно відрізняються один від одного.

Сієрі також порівнював надбрівні дуги, форми обличчя і внутрішні об”єми 13 людських черепів, вік яких становив не менше 80 тисяч років, 41 черепа у віці від 10 до 38 тисяч років і 1367 черепів XX століття, що належали представникам 30 різних етнічних груп. Так вчені помітили вкорочення верхньої частини обличчя та зменшення надбрівних дуг, що вказало на зниження рівня тестостерону.

Читайте також: Предки сучасної людини регулярно вживали психотропні речовини і спиртне

Що стосується самих причин розвитку жіночності у стародавніх людей, то основної теорії на цей рахунок поки не існує. Тим не менш, Сієрі передбачає, що розглянута тенденція може бути пов’язана із зростанням щільності населення: в силу збільшення числа одноплемінників індивідуумам стало вигідніше терпиміше ставитися один до одного, через що, як наслідок, і рівень агресії разом з тестостероном почав поступово сходити нанівець.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button