Земля

Моделювання наслідків ядерної війни передбачило глобальний масовий голод

Навіть обмежений конфлікт із застосуванням атомної зброї загрожує роками голоду мільярдам людей, а повномасштабний — більшості населення Землі. До такого висновку прийшли автори нової статті, опублікованої в журналі Nature Food.

©CTBTO

Ядерна війна – один з найнебезпечніших сценаріїв майбутнього. Вчені регулярно вказують на трагічні наслідки навіть локального конфлікту із застосуванням атомної зброї. Не так давно на прикладі можливої подібної локальної війни між Індією і Пакистаном було продемонстровано, що вона здатна викликати глобальні наслідки, включаючи різке похолодання і колапс сільського господарства. Ну а більш масштабне зіткнення викличе справжню катастрофу і поставить більшу частину населення Землі на межу виживання.

У дослідженні, проведеному великою міжнародною командою вчених, розглянуті не прямі наслідки великого ядерного конфлікту, а його вплив на клімат і продуктивність сільського господарства. Дослідники спиралися на існуючі оцінки кількості пилу і попелу, які потраплять в атмосферу в процесі такої війни. У разі тих же Індії і Пакистану мова може йти про 5-47 мільйонів тонн, а при повномасштабній війні росії і США — не менше ніж 150 мільйонів тонн, які осядуть лише через роки.

На основі цих оцінок автори розглянули викликані конфліктом зміни клімату, спираючись на сучасні кліматичні моделі. Це, в свою чергу, дозволило оцінити зміни в продуктивності харчової промисловості – від вирощування рослин до рибальства — і кількості калорій, яке людство зможе виробляти для власних потреб. Вчені проаналізували різні варіанти розвитку подій, включаючи часткове використання в їжу насіннєвого фонду і ресурсів, задіяних сьогодні для отримання біопалива.

У будь-якому випадку результати виявилися досить страшними. Навіть при “найм’якшому” варіанті розвитку подій (індо-пакистанський конфлікт, п’ять мільйонів тонн викидів) ми зможемо отримувати на сім відсотків менше калорій, а при широкомасштабному зіткненні (47 мільйонів тонн викидів) — на 50 відсотків. Війна росії і Сполучених Штатів Америки із застосуванням ядерної зброї (150 мільйонів тонн) призведе до 90-відсоткового падіння виробництва їжі протягом трьох-чотирьох років. Це поставить під загрозу голоду близько п’яти мільярдів людей з восьми, що живуть сьогодні на планеті. Втім, і обмін ядерними ударами між Індією і Пакистаном може обернутися голодом для двох мільярдів.

У відносній “безпеці” залишаться порівняно ізольовані країни, великі сільськогосподарські виробники, більшою мірою здатні самостійно прогодувати своє населення і ефективно контролювати рух харчових ресурсів через кордон. Так, автори відзначають, що Австралію голод може минути навіть при найнесприятливішому сценарії. Натомість країни з нестійким землеробством і недостатнім власним виробництвом калорій можуть прийняти найважчий удар.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments