Земля

Розшифровано найперший запис стародавньою ханаанською мовою

Стародавній запис виявили на гребені зі слонової кістки. Про знахідку повідомляє Управління старожитностей Ізраїлю.

Алфавіт з’явився близько в 1 800 році до н.е. і використовувався хананеями, а потім і більшістю інших мов світу. До недавнього часу в Ізраїлі не знаходили ніяких осмислених ханаанських написів, за винятком двох-трьох слів на різних артефактах. Тепер ситуація змінилася: вчені виявили ціле речення ханаанською мовою, що датується приблизно 1 700 роком до н.е. Його вигравірували на маленькому гребінці зі слонової кістки. Сам напис – це заклинання проти вошей.

Гребінь знайшли в Тель Лахіші, стародавньому біблійному місті Ізраїлю, в 2017 році. Букви напису вигравірувані дуже дрібно, тому їх помітили тільки при подальшій постобробці артефакту у 2022 році.

Розмір гребеня становить приблизно 3,5 на 2,5 см, по обидва боки у нього є зубці, які зламалися ще в давнину. Центральна частина гребеня трохи стерта, можливо, від тиску пальців при використанні. Одна його сторона з шістьма товстими зубами використовувалася для розплутування вузлів у волоссі, а інша, з 14 тонкими зубцями, — для видалення вошей і їх яєць. Автори дослідження відзначили, що гребінь схожий на сучасні щітки проти вошей.

На гребені 17 ханаанських букв. Вони архаїчні за формою – з першої стадії винаходу алфавітного письма. Вони утворюють сім слів ханаанською мовою, які говорять:

“Нехай це ікло викорчує вошей у волоссі та бороді”.

Тисячі років тому ханаанці жили на території сучасних територіях Ізраїлю, Палестини, Лівану, Сирії та Йорданії. Вони домінували на Близькому Сході в ті часи, коли в Єгипті правили фараони, а стародавні греки будували перші міста.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments