Земля

У манускрипті XII століття знайшли найдавніший опис утворення кульової блискавки (фото)

Англійський монах-бенедиктинець кілька століть тому розповів про явище, природу якого досі ніхто не пояснив.


Кульова блискавка на гравюрі 1901 / ©wikipedia.org

Професор історії з Даремського університету (Великобританія) Джайлс Гаспер (Giles Gasper) вивчав середньовічний текст, написаний англійським хроністом, ченцем-бенедиктинцем Гервасієм Кентерберійським (у деяких перекладах Джервас з Кентербері) понад 800 років тому. Там він зустрів опис того, що сам хроніст назвав дивом та знаменням.

Якщо вірити манускрипту, 7 червня 1195 неподалік Лондона над Темзою повисла щільна і темна хмара. Вона випустила білу світну субстанцію, яка набула сферичної форми і стала виглядати як вогненна куля, що впала потім у річку. Щоб зрозуміти, що саме сталося на березі Темзи того дня, професор Гаспер звернувся до фізика з того ж університету Брайана Таннера (Brian Tanner). Результат спільної роботи представлено у журналі Королівського метеорологічного товариства Weather.

©inf.news

Дослідники з Дарема припустили, що йдеться про кульову блискавку. Вони порівняли текст хроніки Гервасія з історичними та сучасними повідомленнями про такі явища і дійшли висновку, що це найраніший зі знайдених на сьогодні описів кульової блискавки.

Фізики достеменно не пояснюють природу цього явища: єдиної несуперечливої ??теорії про його виникнення та перебіг немає. А коли вчені не можуть пояснити рідкісні явища, вони починають сумніватися в їхньому існуванні. Тому довгий час кульові блискавки взагалі вважали результатом галюцинацій, а будь-яке свідчення очевидця ставилося під сумнів: у ньому шукали нестиковки.

Сьогодні гіпотеза про те, що кульова блискавка існує тільки в уяві очевидців, все ж таки не основна (чому допомогла випадкова фіксація цього об’єкта на відео). Фізики вважають, що це плазмоїд – потік плазми. У лабораторних умовах поки що вдалося отримати лише дуже короткоживучі плазмоїди, тоді як кульова блискавка може «плавати» в повітрі досить довго.

До роботи вчених з Даремського університету вважалося, що раннє надійне свідчення подібного явища відноситься до 1638 – знаменита гроза в містечку Уїдеком-ін-те-Мур на південному заході Англії. Двадцять першого жовтня того року під час сильної грози в приміщення церкви влетіла величезна куля, що світиться — свідки стверджували, що вона була діаметром до двох з половиною метрів.

На гравюрі зображено попадання кульової блискавки до церкви в Уідеком-ін-те-Мурі / ©wikipedia.org

Куля вибила зі стін будівлі кілька великих каменів та дерев’яних балок. Потім зламала лави, розбила багато вікон і наповнила приміщення густим димом із запахом сірки. Потім розділилася на дві менші кулі: перша вилетіла назовні, розбивши ще одне вікно, друга зникла десь усередині церкви. В результаті чотири особи загинули, кілька десятків дістали поранення.

Запах сірки, місце події (церква), сам вид вогняної кулі — цього вистачило, щоб пояснити явище пришестям диявола або гнівом Божим. Та ще з’ясувалося, що два парафіянини грали в карти під час проповіді — вони й винні.

Якби жителі Уїдеком-ін-те-Мура читали хроніки кентерберійського ченця, який жив за кілька століть до них, то, можливо, версію з дияволом не було прийнято так безумовно. Звичайно, Гервасій теж порахував кулю дивом і знаменням, але без конкретної вказівки, погано це чи добре. Швидше за все, таку «м’яку» характеристику блискавка заслужила через свій «мирний» характер: нікого не вбила і церква не зруйнувала.

Вище зазначено, що тривалий час існування кульових блискавок списували на галюцинації чи буйну уяву. Постає питання: наскільки достовірними є хроніки Гервасія? Історичні відомості, викладені ним у «Хроніці правління в Англії Стефана, Генріха II та Річарда I» та «Діях королів», ми можемо перевірити за іншими джерелами. Але як бути із природними явищами?

Вчені із Дарема вивчили записи хроніста, де він розповідає саме про природні явища, дати яких ми зараз знаємо. Так він описав повне сонячне затемнення 13 вересня 1178, і воно збігається зі свідченнями інших спостерігачів, а також з обчисленнями астрономів. Крім того, Гервасій записав зі слів інших ченців спостереження «розщеплення Місяця» — швидше за все, йдеться про утворення кратера Джордано Бруно (сам він із Землі не спостережуваний, але його утворення було пов’язане з проходженням поряд із Місяцем Бета-Таурід). Таким чином, професор Гаспер дійшов висновку: «З огляду на те, що Гервасій, мабуть, був надійним хроністом, ми вважаємо, що його опис вогняної кулі на Темзі 7 червня 1195 року був першою цілком переконливою розповіддю про кульову блискавку в будь-якому місці».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button