Земля

Загадку біології, якій 200 років, нарешті розкрили

Масштабне дослідження скам’янілостей допомогло вченим розкрити походження сучасного градієнта біорізноманіття 15 млн років тому.

Дослідники використовували майже півмільйона скам’янілостей, щоб вирішити 200-річну наукову загадку: чому більшість різних видів є розташований поблизу екватора і зменшується до полярних регіонів. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature.

Дотепер обмежені дані про скам’янілості не дозволяли вченим ретельно досліджувати, як з’явився градієнт різноманітності. Біологи з університетів Оксфорда, Лідса і Брістоля використовували планктонні форамініфери, і проаналізували 434 113 записів в глобальній базі даних скам’янілостей. Вони охоплюють останні 40 млн років. Потім вони досліджували взаємозв’язок між кількістю видів у часі та просторі та потенційними факторами широтного градієнта різноманітності, такими як температура океану та його солоність.

Сучасний широтний градієнт різноманітності вперше проявився близько 34 млн років тому, коли клімат на Землі почав змінюватися від більш теплого до прохолодного. Він був поверхневим до 15-10 млн років тому. Це збігається з посиленням глобального похолодання.

Зображення планктонних форамініфер (праворуч внизу), оточених тонкими тяжами цитоплазми під світловим мікроскопом. Цей живий екземпляр нещодавно виловили з води в південно-західній частині Індійського океану на борту круїзного лайнера GLOW.  Автори та права: Трейсі Ейз, Університет Лідса

Так, пік достатку планктонних форамініфер припав на більш високі широти 40-20 млн років тому. Однак приблизно 18 млн років тому він змістився між 10° і 20 ° широти, що відповідає моделі різноманітності, що спостерігається сьогодні. Між видовим багатством і температурою поверхні моря спостерігався сильний зв’язок — життя було простіше розвиватися в теплому кліматі.

На думку вчених, результати дослідження вказують на те, що сучасний розподіл видового багатства планктонних форамініфер можна пояснити збільшенням широтного температурного градієнта від екватора до полюсів за останні 15 млн років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button