Технології

«Розумна» пов’язка допомагає виліковувати хронічні рани

Дослідники з Болонського університету розробили пов’язку, яка може по бездротовому зв’язку передавати інформацію про рівень вологості рани — ключовому параметрі процесу її загоєння.

Новий «розумний» девайс може допомогти зрозуміти, на якій стадії загоєння знаходиться рана, без необхідності знімати пов’язку. За допомогою смартфона тепер лікарі зможуть стежити за ранами пацієнтів дистанційно.

Хронічні рани можуть бути досить болісними, і вони можуть спровокувати появу інвалідності у пацієнтів. Загоєння таких ран — складне завдання, і існує безліч факторів, які можуть вплинути на цей процес, наприклад, температура, рівень глюкози й кислотність. Однак одним з найбільш важливих факторів є рівень вологості. Занадто низька вологість висушить тканина, а надто висока зробить тканину білою й зморшкуватою, як ніби ми побували у ванній. Обидві ці ситуації порушують процес загоєння.

Як можна дізнатися, зажила чи рана, не знімаючи пов’язку? Досі зробити це було неможливо, а зняття пов’язки могло спровокувати відкриття рани. Дослідники в новій роботі представили «розумну» пов’язку, яка здатна показати, на якій стадії знаходиться процес загоєння без необхідності зняття пов’язки. Щоб розробити такий «розумний» матеріал, вчені скористалися технікою трафаретного друку. Вони завдали проводить полімер під назвою PEDOT: PSS на марлю, а потім з’єднали марлю з традиційними матеріалами пов’язок.

Ідея полягає в тому, що зміни рівня вологості рани викликають зміну електричного сигналу, який фіксується датчиком, встановленому на полімері. Для передачі даних на смартфон вчені використовували просту RFID-позначку. Завдяки цій мітці дослідники змогли отримувати дані про вологість рани й в реальному часі стежити за процесом її загоєння.

Щоб перевірити пов’язки, дослідники піддали їх впливу штучного раневого ексудату, що являє собою рідину, яка просочується з ран, а також протестували різні матеріали й форми пов’язок. Вчені виявили, що пов’язка була дуже чутливою — вона точно відрізняла низьку, високу і дуже високу вологість. Це означає, що така пов’язка може успішно використовуватися для контролю за ранами і їх лікування.

Стаття дослідників опублікована в журналі Frontiers in Physics.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button