Технології

Розумні нанотканини можуть змінювати колір від температури, наявності вірусів або для маскування

Христина Тан, доктор філософії, доцент кафедри хімічної інженерії та інженерії наук про життя Університету Співдружності Вірджинії, знайшла спосіб змінювати кольори нанотканини в залежності від температури або від наявності вірусу. Це відбувається завдяки обертанню рідких кристалів у волокнах.

Уявіть собі, що чистите серветку, яка може вказувати на присутність бактерій або патогенів та змінювати колір на інший, або респіраторну маску N95, яка може вказувати на присутність нового коронавірусу і реагувати таким чином, щоб попередити користувача.

Для своєї роботи Тан і його група використовували електропрялку, яка за своїм функціоналом нагадує автомат з виробництва цукрової вати. Сопло генерує матеріал, який потім витягується в волокна і скочується в листи.

Полімерні наноматеріали виготовляються з пластиків, таких як нейлон або поліетилен. З того ж матеріалу, що і пластикові пляшки з-під газованої води. Лабораторія Тан виробляє неткані нановолокна, схожі на багаторазові пакети для покупок, які можна легко виробляти в масовому порядку.

Ці «розумні тканини» зроблені з м’яких, легких і еластичних матеріалів і можуть використовуватися в одязі, наприклад, для маскування, або для інших цілей, наприклад для виявлення присутності патогену. Вони також використовувалися для створення натільних датчиків і пристроїв.

У випадку з маскою N95, за словами вчених, власник буде знати, «коли потрібно її змінити, замість того, щоб просто вгадувати безпечний період». З миючими серветками «ви можете продовжувати протирати, поки вони не перестануть міняти колір».

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»