Технології

Штучна гравітація перестає бути фантастикою (відео)

Штучна гравітація давно була описана у фантастичних романах і показана у фільмах на кшталт «Космічної одіссеї 2001 року». Теоретично можливість створення штучної гравітації не заперечується. Однак до проєктів, які можна було б протестувати в умовах космічних станцій найближчим часом, справа практично не доходила. Але зовсім скоро все може змінитися завдяки старанням команди CU Boulder.

Навіщо потрібна штучна гравітація

Насправді тут все досить просто і суть криється у людській фізіології. Річ у тім, що наші тіла влаштовані таким чином, щоб існувати, коли на всі наші внутрішні органи і кістково-м’язовий апарат діє сила тяжіння. В умовах космічних станцій цього впливу, як ви розумієте, практично немає, що в перспективі загрожує виникненням різних проблем зі здоров’ям. І якщо м’язи і суглоби можна підтримувати в тонусі, займаючись на спеціальних тренажерах, то ось внутрішні органи таким чином не потренуєш.

«Астронавти відчувають втрату кісткової і м’язової маси, сильне навантаження на серцево-судинну систему і мають масу інших ризиків», — говорить Торін Кларк, один з керівників CU Boulder. » Звичайно, є ряд вправ і заходів щодо підтримання здоров’я космонавтів, але штучна гравітація допомогла б вирішити всі проблеми разом.»

Як влаштована установка по створенню штучної гравітації

Самі розробники називають машину «центрифугою з коротким радіусом дії». Установка являє собою металеву платформу, схожу на лікарняну каталку. На неї лягає особа, після чого платформа починає обертатися. Спочатку вона обертається повільно, з часом набираючи обертів.

«Кутова швидкість, створювана центрифугою, штовхає тіло до основи платформи. Це майже те ж саме, як якщо б ви стояли на землі.» — пояснив принцип дії пан Кларк.

При цьому в ході розробки інженери зіткнулися з вельми очевидною проблемою: при довгому обертанні людину починає нудити. Чи можна позбутися від такого побічного ефекту? Як з’ясувалося, можна. Під час випробувань до 10 сеансу всі випробовувані комфортно оберталися в центрифузі, не відчуваючи ніяких проблем. Швидкість обертання при цьому становила 17 оборотів в хвилину.

Чому не можна використовувати установку прямо зараз

Перш, ніж приступати до повномасштабних випробувань у космосі, вченим потрібно відповісти на ряд питань. А саме, чи надовго закріплюється ефект від навчання знаходженню в центрифузі, чи не має такий підхід віддалених наслідків для здоров’я і, найголовніше, як довго астронавтові потрібно приймати цю «гравітаційну ванну» для того, щоб компенсувати негативні наслідки невагомості. Як тільки доцільність і безпеку підходу, розробленого командою CU Boulder, буде доведена, можна буде очікувати появу першої робочої установки по створенню штучної гравітації в умовах космосу.

Кнопка «Наверх»
Закрыть