Технології

«Розумні» теплові насоси оптимізують роботу сонячних і вітряних електростанцій

Голландський оператор системи передачі електроенергії Tennet провів дослідження, яке показує, що застосування удосконалених тепломереж спільно з сонячними і вітряними електростанціями забезпечує гнучкість енергетичної системи. Це дозволяє знизити споживання викопного палива і використовувати надлишки електрики, які утворюються в період низького енергоспоживання, що виробляється шляхом перетворення відновлюваної енергії.

Для оптимізації системи Tennet пропонує синхронізувати роботу тепломереж з вітряними й сонячними електростанціями. Це означає, що, коли з поновлюваних джерел надходить мало енергії, частина систем опалення будуть простоювати, а в години високої продуктивності ВДЕ – повністю використовувати вироблювану ними електроенергію.

Для реалізації такої схеми необхідні перш за все теплові насоси, які зможуть працювати в різних режимах. Надати гнучкість енергоспоживанню також можуть допомогти системи акумуляції тепла.

Особливо цікаво виглядає перспектива застосування гібридних теплових насосів, здатних споживати як електроенергію, так і побутовий газ. Їх використання дозволить знижувати навантаження на електромережу без зменшення обігріву будівель. Втім, для будинків з хорошою теплоізоляцією навіть повне тимчасове відключення опалення не повинно бути проблемою.

Додатковою перевагою гнучкої енергосистеми може стати зниження цін на електроенергію. Це можна досягти при установці гнучких тарифів або надання знижок для тепломереж, оснащених обладнанням, яке здатне забезпечити зміну обсягів споживання електрики відповідно до продуктивності електростанцій, що працюють завдяки поновлюваних джерел.

Зараз Tennet спільно з німецьким виробником обладнання Viessmann працює над пілотним проєктом ViFlex. Він призначений для вивчення застосування гнучких теплових насосів для регулювання навантаження в електромережах. В рамках проєкту кілька сотень теплових насосів і систем зберігання енергії об’єднали в віртуальну електростанцію, здатну накопичувати надлишок енергії з поновлюваних джерел і використовувати його в періоди зниженої генерації електрики.

Згідно зі звітом Tennet, в найближчі роки вигоди від переходу на «розумні» тепломережі будуть незначні, але до 2030 року їх переваги яскраво проявляться і будуть тільки рости в міру збільшення використання відновлюваної енергетики.

Натхнення: ecotechnica.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button