Земля

Руйнування озонового шару 360 мільйонів років тому призвело до вимирання

Дослідники з Університету Саутгемптона показали, що глобальне вимирання, яке сталося 360 мільйонів років тому і знищило більшу частину життя на Землі, було викликано короткочасним руйнуванням озонового шару.

John Marshall Зліва: нормально утворена спора; праворуч: спора пошкоджена випромінюванням

В історії нашої планети було кілька випадків масового вимирання. Один з них був викликаний падінням астероїда на Землю, а три інші — вулканічними виверженнями континентального масштабу, які дестабілізували атмосферу і океани.

Однак зараз вчені знайшли докази того, що 359 мільйонів років тому багато екосистем землі були знищені високим рівнем ультрафіолетового випромінювання. Цей руйнівний процес відбувся в рамках одного з кліматичних циклів Землі, і не був викликаний виверженням вулкана.

Озоновий колапс стався, коли температура почала швидко підвищуватись після льодовикового періоду. Дослідники припускають, що сьогодні Земля може досягти порівнянних температур, і це може викликати аналогічну подію.

Група вчених збирала зразки гірських порід під час експедицій в полярні райони Східної Гренландії. Колись давно там утворилося величезне дно озера в посушливих надрах старого червоного піщаника. Також були зібрані інші породи в Андах над озером Тітікака в Болівії. Ці зразки містили ключ до розгадки того, що відбувалося на краю талого девонського крижаного щита.

Потім в лабораторії, породи були розчинені в плавиковій кислоті, для вивільнення мікроскопічних спор рослин, яким сотні мільйонів років. При подальшому дослідженні вчені виявили, що багато спор мали химерно сформовані шипи на своїй поверхні, це було їхньою відповіддю на ультрафіолетове випромінювання, що ушкоджує ДНК. Крім того, у багатьох спор були темні пігментовані стінки, які вважалися свого роду захисною «засмагою» з-за підвищеного і руйнівного рівня випромінювання.

Вчені прийшли до висновку, що під час глобального потепління озоновий шар зруйнувався на короткий період, наражаючи життя на Землі шкідливим рівнем ультрафіолетового випромінювання і викликаючи масове вимирання на суші й на мілководді.

Після танення крижаних щитів температури були дуже високими, підвищена спека над континентами виштовхувала у верхні шари атмосфери озоноруйнівні хімічні речовини. Це призвело до високого рівня УФ-випромінювання протягом декількох тисяч років. Вчені підкреслюють, що ці результати мають вражаючі наслідки для життя на Землі сьогодні, оскільки з кожним роком температура на планеті підвищується.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button