Всесвіт

Рукопис 1217 року описує вибух нової, який повинен повторитися в 2024 році

У середньовічному манускрипті знайшли можливо першу згадку повторної нової, яка повинна спалахнути в наступному році.

Зірка T Північної Корони або «палаюча зірка» — одна з небагатьох відомих повторних нових. Вона складається з червоного гіганта і білого карлика, який викачує газ зі свого масивного компаньйона. Приблизно раз в 80 років це призводить до «вибуху», що супроводжується збільшенням яскравості зірки.

Астрономи спостерігали такі спалахи двічі — в 1866 і в 1946 році. Але астроном Бредлі Шефер з Університету штату Луїзіана впевнений, що в історичних документах збереглися більш ранні свідоцтва цього вибуху.

У 1217 році німецький монах подивився на зоряне небо на південному заході і зауважив зазвичай тьмяну зірку, сяючу з незвичайною яскравістю. Вона продовжувала горіти кілька днів. У хроніці абатства Урсберг про цю подію залишився така запис: «Був помічений чудовий знак». Чернець уточнив, що загадковий об’єкт в сузір’ї Північної Корони «сяяв яскравим світлом» протягом багатьох днів.

Бредлі Шефер впевнений, що це перше задокументоване свідчення нової T Північної Корони. Він зазначає потенційний збіг періоду, а також розташування яскравого об’єкта в тій же області на небі, де розташована ця подвійна зірка. Він виключає можливість спостереження ченцями наднової, оскільки такі вибухи залишають залишки, які збереглися б до наших днів.

Інші можливі об’єкти — планета або комета — також не відповідають записи в рукописі, додає дослідник. Жодна з видимих планет просто не могла виявитися в тій області неба, а в разі спостереження комети монахи б вказали на наявність у зірки «хвоста». Крім того, монахи того часу вже знали про комети, які вважалися передвісником загибелі, і, навряд чи назвали б її «чудесним знаком».

Інша можлива згадка тієї ж зірки збереглася в записах англійської астронома Френсіса Волластона. У 1787 році він описує поведінку нової зірки, координати якої майже точно відповідають положенню T Північної Корони на небі.

Найближчий спалах цієї нової очікується в кінці 2024 року. Коли вона відбудеться, астрономи будуть готові спостерігати і вивчати поведінку зірки. Але архівні записи допоможуть дізнатися більше про її минуле, уточнити прогнози і описати можливу поведінку подвійної системи в майбутньому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button