Земля

Ризик поширення лісових пожеж залежить від “потовиділення” рослин

Аналіз даних супутникового моніторингу показав, що швидкість евапотранспірації у рослин пояснює, чому деякі частини лісового пожежі горять сильніше, ніж інші.

Дослідники з Лабораторії реактивного руху НАСА вивчили вплив швидкості, з якою рослини виділяють воду в процесі “потіння” (евапотранспірації), на ризик виникнення лісового пожежі. Виявилося, що в залежності від типу лісів і високе, і низьке «потовиділення» може посилювати потужність пожежі. Дані можна використовувати для прогнозування поширення вогню.

Вчені порівняли дані моніторингового супутника ECOSTRESS з фотографіями наслідків лісових пожеж. Всі дані були зібрані в період з 2019 по початок 2020 року в шести районах — трьох в горах Південної Каліфорнії і трьох в Сьєрра-Неваді, — які згодом були охоплені лісовими пожежами.

Дослідники отримали інформацію про водяний стрес, який відчували рослини перед пожежею. Виявилося, що і високий, і низький рівень стресу може викликати посилення горіння в різних лісах. Наприклад, соснові ліси схильні до стресу (відчувають нестачу вологи) спалахували частіше, ніж ті, у яких було достатньо води. Вчені пов’язують це з тим, що сухі соснові ліси легше запалюються.

Навпаки, на пасовищах і в районах з низькою рослинністю нижчий стрес, як правило, корелює з великим збитком від вогню. Це говорить про те, що інтенсивне зростання рослинності виробляло більше палива, що призводило до більш потужних пожеж, пояснюють автори дослідження.

Дим від лісової пожежі в горах Каліфорнії. Фото: НАСА

Як і люди, рослини важко функціонують, коли вони занадто гарячі. Потовиділення використовується тваринами для підтримки прийнятної температури. У рослини аналогічний процес називається евапотранспірація. Вона поєднує в собі швидкість, з якою рослини втрачають воду, коли вона випаровується з грунту, і транспірацію, при якій вони виділяють воду через отвори в листі. Щоб уникнути втрати занадто великої кількості води, рослини починають закривати стомати, якщо вони стають занадто сухими.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments