Людина

Збій внутрішніх годин підвищує ризик депресії

Вчені з Шотландії, Ірландії та Швеції з’ясували, що люди з порушенням добових ритмів активності і відпочинку більш схильні до афективних розладів (розладів настрою). До цієї групи порушень відносять депресію, біполярний афективний розлад, циклотемію. За словами вчених, пацієнти зі збитими внутрішніми годинами рідше відчувають себе щасливими і частіше — самотніми. Дослідження опубліковане в журналі Lancet Psychiatry.

Порушення добових ритмів пов’язують з багатьма небезпечними процесами в організмі. У 2017 році з’ясувалося, що вони можуть сприяти зростанню пухлин.

Автори нової роботи проаналізували дані UK BioBank, британського сховища зразків біоматеріалу і медичних відомостей про 500 тисяч осіб. Вчені відібрали інформацію про 91 105 людей у віці від 37 до 73 років. У період з 2013 по 2015 рік вони проходили дослідження добових ритмів активності: протягом тижня волонтери носили трекер-браслет з акселерометром. Прилад відстежував періоди фізичної активності і відпочинку протягом доби.

Вчені порівняли, скільки в середньому людина рухалася протягом десяти найактивніших годин у добі і п’яти найбільш пасивних. Більш здоровим ритмом вважався той, при якому учасник дослідження багато рухався вдень, а вночі спав. При менш здоровому ритмі він часто прокидався вночі, а день міг провести майже без руху. Результати порівняли з даними анкет про психічний стан людей. Вони оцінювали суб’єктивне відчуття самотності і схильність до невротизму — нестійкого настрою і тривожності. Також учасники повідомляли, чи був у них коли-небудь діагноз депресії або біполярного розладу.

Ті, у кого добові ритми були порушені сильніше, частіше стикалися з біполярним розладом і депресією, а також відчували самотність. Швидкість реакції у них виявлялася менше, ніж у людей зі здоровим сном. При аналізі даних врахували багато важливих факторів: вік, стать, соціоекономічний статус, наявність дитячих психологічних травм і пору року, коли учасник проходив експеримент з акселерометром.

Поки не відомо, що виникає раніше — афективний розлад або порушення сну. Вчені вважають, що допомогти з’ясувати можуть схожі експерименти з участю підлітків: у цьому віці «дебютують» багато психічних розладів, а також змінюються цикли сну і відпочинку.

Кнопка «Наверх»