Наука

Секретний код Карла V розшифрували через 500 років: що лякало імператора

Карл V був одним з наймогутніших правителів XVI століття і правив величезною імперією, яка займала більшу частину Західної Європи і Америки, більше 40 років. Співробітникам дослідницької лабораторії Loria на сході Франції знадобилося шість місяців, щоб розшифрувати лист, написаний в 1547 році імператором послу у Франції.

Середина XVI століття відрізнялася низкою воєн і напруженими відносинами між Іспанією та Францією. У той час нею керував Франциск I, класичний представник епохи Відродження, який привіз Леонардо да Вінчі з Італії.

Лист Карла V до Жана де Сен-Моріса століттями знаходився у фондах бібліотеки Станісласа в Нансі. Тепер його вдалося розшифрувати, хоч це було нелегко. Виявилося, що Карл V зашифровував цілі слова одним символом, а іноді один символ означав одну букву. Крім того, він міняв голосні, які йдуть після приголосних, знаками. Дослідники припустили, що на це його надихнула арабська мова. Також правитель використовував символи, які нічого не значать, щоб ввести в оману будь-якого супротивника, який міг перехопити повідомлення.

Фрагменти листа, які вдалося розшифрувати, підтверджують погіршення відносин між Франциском I і Карлом V в 1547 році, які підписали мирний договір трьома роками раніше.

Незважаючи на пакт, правителі намагалися «послабити один одного», пояснюють автори дослідження. Настільки, що в листі була інформація про можливу змову з метою вбивства Карла V, яка, за чутками, назрівала у Франції. Як пояснюють експерти, в листі відчувається «страх» монарха.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button