Наука

Вчені дізналися, чому зелений колір послаблює біль

Китайські дослідники вивчили вплив зеленого кольору на мозок і дізналися, чому, коли ми дивимося на цей колір, больові відчуття в нашому тілі притупляються.

Image by Steve Buissinne from Pixabay

Відомо, що вплив зеленого кольору допомагає знизити рівень болю. Такі експерименти вчені раніше проводили на тваринах. Існують і неофіційні дані про те, що цей колір нібито послаблює біль у людей з такими захворюваннями, як артрит, мігрень і фіброміалгія. Причини цього ефекту залишалися загадкою.

Дослідники з Фуданьского університету та інших наукових організацій Китаю вирішили дізнатися про них докладніше. Свої висновки вони представили в журналі Science Translational Medicine. Дослідження проводили на мишах. Щоб дізнатися більше про те, як світло впливає на мозок, група вчених вивчила всі частини зорової нервової системи гризунів — від очей до сірої речовини.

Вони почали з фоторецепторів паличок і конусів на зовнішній сітківці ока. Вимикаючи кожен з цих рецепторів у різний час, а потім перевіряючи, як вони призводять до змін у відчутті болю, вчені виявили, що нейронний шлях до такого ефекту починається з паличок і конусів.

Схематична ілюстрація механізмів полегшення болю при зеленому світлі у мишей / ©Y.-L. Tang та ін / medicalxpress.com

Потім команда перейшла до вивчення ролі гангліозних клітин у внутрішній частині сітківки, які і отримують сигнали від фоторецепторів. Використовуючи генетичне придушення, автори дослідження дізналися, які з клітин відповідають за зв’язок з так званим вентральним латеральним ядром в таламусі, функція якого — допомагати координації і планування рухів.

Після цього вчені відстежували таку передачу сигналів, коли світло від різних кольорів направляли в очі мишей. З’ясувалося, що зелене світло призводило до більш інтенсивної передачі сигналів гамма-аміномасляної кислоти, найважливішого гальмівного нейромедіатора ЦНС. Це, в свою чергу, підвищувало експресію так званого гена Penk, що кодує білок зі схожою назвою — PENK. Даний білок-попередник молекули під назвою ENK, яка активує опіоїдні рецептори в мозку, що призводить до притуплення болю.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button