Здоров'я

Середземноморська дієта допомогла «здоровому старінню»

Один з найбільш корисних режимів живлення виявився хороший з несподіваного боку: з’ясувалося, що він сприяє розвитку кишкових бактерій, пов’язаних з поліпшенням якості життя літніх людей.

Средиземноморская диета помогла «здоровому старению»

Вчені перевірили вплив різних систем харчування на стан 612 літніх людей у віці від 65 до 79 років, які живуть у Франції, Італії, Нідерландах, Польщі та Великобританії. Стан здоров’я учасників протестували до початку експерименту і відразу по закінченні. З них спочатку 28 людей були описані як ослаблені, 151 — знаходяться на межі ослабленого стану і 433 — як досить здорові. Їх розділили на дві групи, і протягом року одна група (289 осіб) харчувалася звичайним, звичним раніше для них чином, а друга (323 людини) — за адаптованою для літніх середземноморською дієтою.

Попередні дослідження показують, що одна з причин поганого стану в похилому віці пов’язана зі запальними процесами в кишківнику. Вони розвиваються на тлі загального зниження функцій організму і порушення балансу кишкових бактерій.

Обмежувальна дієта і недостатнє харчування — часті супутники літніх людей, особливо хворих з супутніми захворюваннями або перебувають на стаціонарному лікуванні — зменшують різноманітність мікробіома кишечника. Це, у свою чергу, дозволяє бактеріям, що викликають запалення, захоплювати нові території та погіршує загальний стан людини, прискорюючи виникнення слабкості.

Середземноморська дієта вважається одним із найздоровших режимів харчування на сьогодні. Вона передбачає багате фруктами, овочами, горіхами, бобовими, оливковою олією і рибою харчування, а також низький вміст червоного м’яса і насичених жирів. Як припустили вчені, ця дієта може допомогти підтримувати мікробіом кишківнику, зменшуючи розвиток фізичної слабкості та сповільнюючи зниження когнітивних функцій в літньому віці. Стаття про дослідження опублікована в журналі Gut.

Тестування через рік після проходження дієті показало, що цей режим харчування дійсно підвищує кількість кишкових бактерій, пов’язаних зі «здоровим» старінням, водночас скорочуючи кількість бактерій, що викликають шкідливе запалення. У порівнянні з контрольною групою, у тих, хто харчувався дієтою середземноморського типу, зафіксували запобігання втрати бактеріальної різноманітності і збільшення кількості «хороших» бактерій.

Ці бактерії раніше певно пов’язали з кількома показниками зниженої слабкості, такими як швидкість ходьби і сила захоплення рук, поліпшеними функціями мозку, наприклад пам’яттю, і зі зменшенням виробництва потенційно шкідливих запальних хімічних речовин.

Зросла відносна кількість бактерій, які продукують корисні коротколанцюгові жирні кислоти, і стало менше бактерій, що беруть участь у виробництві певних жовчних кислот, перевиробництво яких пов’язане з підвищеним ризиком раку кишківника і резистентністю до інсуліну, жирової хвороби печінки і пошкодженням клітин.

Бактерії, які добре розмножувалися в умовах середземноморської дієти, вчені схарактеризували як «ключові» види — критично важливі для стабільної «кишкової екосистеми». При цьому вони ефективно витісняли ті мікроби, які пов’язані з показниками слабкості.

Зміни були значною мірою обумовлені підвищенням вмісту харчових волокон і пов’язаних з ними вітамінів і мінералів, зокрема C, B6, B9, міді, калію, заліза, марганцю і магнію.

Результати не залежали від факторів, що впливають на склад мікробіома, таких як вік або ІМТ людини. Крім того, незважаючи на деякі розбіжності між учасниками на момент початку експерименту, в залежності від регіону, з якого вони були, реакція на середземноморську дієту через 12 місяців у всіх була однаковою і послідовною.

Незважаючи на явну користь середземноморської дієти для літніх людей, необхідно індивідуально підходити до призначення режиму харчування. Такий раціон може бути протипоказаний або потребувати модифікації при різних захворюваннях, в тому числі алергії або хвороби органів травлення, а також при наявності проблем з пережовуванням їжі або ковтанням. Крім того, для більш повного розуміння взаємодії мікробіома, його організму «хазяїна» і дієти потрібно більше досліджень.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button